Alarmy bombowe przed maturą z matematyki. Policja w szkołach

Redakcja
07.05.2019 08:29
Alarmy bombowe przed maturą z matematyki. Policja w szkołach
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Matura 2019. Kolejne alarmy bombowe przed maturą w szkołach w różnych częściach Polski. Jak informują regionalne serwisy internetowe, w pomieszczeniach szkolnych pracują policjanci i straż pożarna. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Dziennik Zachodni” informuje o alarmie bombowym w trzech szkołach na terenie Tychów w województwie śląskim. O godz. 4.30 tyska policja dostała pierwszego e-maila w tej sprawie. Na miejscu są służby i dyrektorzy placówek.

Z kolei „Codziennik Mławski” donosi o rzekomo podłożonych ładunkach wybuchowych w Zespole Szkół nr 1 na ulicy Zuzanny Morawskiej oraz I LO w Mławie. 

Portal epiotrkow.pl pisze, że we wtorek rano policjanci pojawili się przed kilkoma szkołami ponadgimnazjalnymi w Piotrkowie Trybunalskim: IV LO przy ulicy Broniewskiego, ZSP nr 6 przy Krakowskim Przedmieściu, a także przed ZSP 1 (TPS) oraz ZSP nr 5 (Ekonomik). W Legnicy trwa ewakuacja Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych. Policja ewakuowała uczniów oraz nauczycieli. 

Jak podaje „Gazeta Krakowska”, informacja o podłożonych w szkołach ładunkach wybuchowych pojawiła się m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

„Gazeta Wyborcza” pisze o sześciu szkołach w Radomiu: III LO im. Dionizego Czachowskiego, Zespole Szkół Hotelarskich, I LO im. Mikołaja Kopernika, Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, Zespole Szkół Elektronicznych i Zespole Szkół Samochodowych, w których trwa akcja policji w związku ze zgłoszeniami o podłożeniu ładunków bombowych. 

Matura 2019. Alarmy bombowe w szkołach 

W poniedziałek 122 szkoły zgłosiły do okręgowych komisji egzaminacyjnych, że otrzymały drogą mailową informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego. Wszystkie alarmy były fałszywe. 

CKE podała, że w 61 z tych szkół – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się zgodnie z harmonogramem – o godz. 9.00. W 57 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się z opóźnieniem. Wszyscy zdający rozwiązywali zadania przez 170 minut. W trzech szkołach sprawdzenie przeprowadzono w trakcie egzaminu. Na ten czas egzamin został zawieszony. Zdający powrócili do rozwiązywania zadań po zakończeniu czynności sprawdzających przez służby W jednej szkole ewakuowano zdających – egzamin został przerwany, zdający przystąpią do niego w czerwcu.

Zobacz także

W piśmie rozesłanym w poniedziałek rano przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do dyrektorów szkół, do którego dotarła PAP, można przeczytać, że do CKE wpłynęło pismo od CBŚP informujące o działaniach podejmowanych przez osobę lub osoby, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego w sesji majowej. Podano w nim, że ktoś będzie próbował sparaliżować przebieg egzaminu maturalnego w sesji majowej, rozsyłając wiadomości o podłożeniu na terenie placówek ładunków wybuchowych. CBŚP podała, że sprawca lub sprawcy mogą posłużyć się m.in. sformułowaniem „za chwilę detonacja, eksplozja, zasobnik z gazem bojowym fosgen, bomba, ratujcie się, zginą ludzie”.

CKE zaapelowała do dyrektorów o wzmożony nadzór nad bezpieczeństwem zdających, w tym uniemożliwienie wejścia i przebywania na terenie budynków osobom nieuprawnionym.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP