Zamknij

Wiemy, co było na maturze z polskiego. Wśród lektur m.in. „Dziady” Mickiewicza

Redakcja
06.05.2019 13:38
Wiemy, co było na maturze z polskiego. Wśród lektur m.in. „Dziady” Mickiewicza
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

„Czym jest wolność dla człowieka” na podstawie „Dziadów”, części III Adama Mickiewicza, i wiersz Anny Świrszczyńskiej „Samotność” – takie, według maturzystów, były w poniedziałek tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tematy te podali maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie po wyjściu z egzaminu maturalnego.

„Dziady” Adama Mickiewicza na maturze z j.polskiego

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst. Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

Zobacz także

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu czy filmu). Według maturzystów z Zamoyskiego temat rozprawki w tym roku brzmiał: „Czym jest wolność dla człowieka”. Punktem wyjścia do rozważań był fragment „Dziadów”, części III Adama Mickiewicza.

Wiersz Świrszczyńskiej do interpretacji

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów w tym roku należało zinterpretować wiersz Anny Świrszczyńskiej „Samotność”.

Zobacz także

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać test. Zadania dotyczyły takich tematów jak opowieści historyczne oraz różnice między dyskusją a konwersacją.

Zobacz także

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w poniedziałek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

RadioZET/PAP