Zamknij

Ruszyła matura próbna z polskiego. Okazało się, że to arkusz sprzed kilku lat

02.04.2020 10:56
Ruszyła matura próbna z polskiego. Okazało się, że to arkusz sprzed kilku lat
fot. Anna Golaszewska/East News

W czwartek od rana maturzyści w całej Polscy przystąpili do matury próbnej z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tegoroczny egzamin odbywa się w warunkach ekstremalnych - uczniowie piszą go online, ze względu na obostrzenia wprowadzone w związku z koronawirusem. Rozwiązanie to okazuje się jednak wadliwe - maturzyści szybko zauważyli, że tegoroczna matura próbna to dokładnie ten sam test, który odbył się...w czerwcu 2015 roku. Co na to CKE?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

CKE opublikowała w czwartek rano na swej stronie internetowej pierwszy z arkuszy próbnej matury 2020 – z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie mają rozwiązać go w domu, a następnie przesłać do sprawdzenia swoim nauczycielom. Przypomnijmy, że tegoroczny egzamin próbny odbywa się w wyjątkowych warunkach. Maturzyści rozwiązują go zdalnie, w swoich domach ze względu na szerzącą się epidemią koronawirusa w Polsce.

Zobacz także

W całym teście jest do zdobycia maksymalnie 70 punktów. Warto podkreślić, że tegoroczna próbna matura z polskiego nie jest obowiązkowa – można do niej podejść dobrowolnie.

Zobacz także

Próbny arkusz z zadaniami z języka polskiego opublikowały też na swoich stronach internetowych okręgowe komisje egzaminacyjne.

CKE dało arkusz maturalny sprzed kilku lat?

Uwagę przykuwa jednak zupełnie inny fakt, na który zwrócili uczniowie. Rozwiązujący test maturzyści porównali go z poprzednimi…i okazało się, że tegoroczny egzamin próbny z języka polskiego jest dokładnie taki sam, jak matura próbna z czerwca 2015 r. Różni się jedynie kolejność niektórych zadań.

W Internecie roi się od komentarzy. Niektórzy internauci wyraźnie wyśmiewają nieudolność pomysłu, opartego na pisaniu egzaminów online, a inni są oburzeni zaistniałą sytuacją.

Arkusze matury próbnej z j. polskiego – z 2020 roku i z czerwca 2015 r. – można porównać m.in. poniżej. Arkusz próbnej matury 2020 z polskiego z łatwością pobierzemy ze strony CKE., natomiast egzamin próbny z czerwca 2015 r. również dostępny jest w Internecie.

matura2020.1
matura2020.2
maturaczerwiec1
maturaczerwiec2

źródło: kolejno: cke.gov.pl,arkusze.pl

"Ta "próbna #matura2020 z polskiego, którą dziś opublikowało CKE to po prostu kopiuj-wklej arkusz z czerwca 2015, dzięki za starania, ale mogli sobie oszczędzić takiej 'pomocy'" - piszą na Twitterze uczniowie. "Ta matura jest dokładnie taka sama jak z 1 czerwca 2015. Nawet się nie postarali żeby cokolwiek dodać" - brzmi kolejny komentarz. "Gdy ktoś mi powie że niemoralne jest ściągać na próbnej maturze to powiem, że CKE nie jest lepsze. Ściągnęli maturę z matury" - ironizuje młodzież.

maturakwiecień.ok
czerwiecmatura

"MEN I CKE robią sobie dziś jaja z maturzystów. Szumnie zapowiadana matura próbna okazała się maturą z czerwca 2015. Ciekawe jakim arkuszem nas zaskoczycie jutro z matematyki, może z sierpnia 2018?" - czytamy w innym wpisie.

"Moim zdaniem przekopiowanie praktycznie 1:1 matury z 2015 jako próbnej pokazuje bezradność osób odpowiedzialnych za edukację w obecnej sytuacji i pokazuje to, że muszą zostać podjęte jakieś konkretne kroki w celu ustalenia czy egzaminy powinny odbyć się w tym roku"- zauważa jeden z użytkowników Twittera.

Zajęcia  szkołach zawieszone

Publikacja arkuszy do próbnego egzaminu ma pomóc uczniom w przygotowaniu się do matur w czasie, gdy w szkołach nie odbywają się lekcje w formie tradycyjnej. Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

Zobacz także

Zadania można rozwiązać w dowolnym czasie; ważne, żeby trzymać się limitu czasu na stronie tytułowej. Próba: jest dobrowolna, daje uczniowi możliwość sprawdzenia się, NIE JEST na ocenę!

- przypomniała w środę CKE na Twitterze.

Arkusze do próbnego egzaminu publikowane będę w kolejnych dniach ok. godz. 9 i 14.

W czwartek po południu opublikowane zostaną arkusze egzaminacyjne z języka polskiego na poziomie rozszerzonym i z fizyki na poziomie rozszerzonym.

 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/cke.gov.pl/arkusze.pl