Zamknij

Matura 2020. Temat z "Wesela" wyciekł przed egzaminem? Wzrost wyszukiwań w sieci

08.06.2020 13:30
matura 2020
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Matura 2020. W poniedziałek uczniowie pisali egzamin dojrzałości z języka polskiego. Jakie tematy królowały w tym roku? Na poziomie podstawowym trzeba było opisać elementy fantastyczne w "Weselu" oraz przeprowadzić analizę wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne". Tymczasem na Podlasiu uczniowie szukali tego pierwszego hasła jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu. Czy doszło do wycieku? Mamy oświadczenie Sekretariatu Dyrektora Komisji Egzaminacyjnej.

Maturzyści w poniedziałek o godz. 9.00 zasiedli do pisania egzaminu z języka polskiego. Epidemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne matury odbyły się w czerwcu, a nie w maju i przebiegły w reżimie sanitarnym. Uczniowie musieli mieć na sobie maseczki, które mogli zdjąć po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej.

Pojawiły się już pierwsze przecieki dotyczące tematów egzaminu pisemnego z języka polskiego. Uczniowie zdradzili na Twitterze, że w tym roku na egzaminach królowały: "Wesele" oraz jeden z wierszy Anny Kamieńskiej. Potwierdzili to maturzyści z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha w Warszawie w rozmowie w Polską Agencją Prasową. 

Szef CKE Marcin Smolik potwierdził na konferencji prasowej, że tegoroczne tematy faktycznie dotyczyły "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz analizy wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne".

Wyniki matur 2020: jak sprawdzić? Kiedy będą? Jak się zalogować?

Przecieki przed maturą. Na Podlasiu wzrost wyszukiwań "Wesela"

Tymczasem, w internecie huczy, jakoby tematy miały być znane uczniom jeszcze przed egzaminem. Na profilu "Emocje w sieci" czytamy o rzekomym przecieku, do jakiego doszło przed maturą na Podlasiu. Mają o nim świadczyć statystyki.

Zauważalny wzrost wyszukiwań narzędzia Google Trends dotyczy hasła "Wesele" i nastąpił tylko w jednym regionie. Internauci wpisywali je 8 czerwca między 7 a 9 rano, czyli jeszcze przed rozpoczęciem matur, w województwie podlaskim. Jak informuje profil "Emocje w sieci", szukano także konkretnego tematu.

Matura 2020 - PRZECIEKI, arkusze CKE, odpowiedzi i pytania. Co będzie na maturze?

Od godz. 7 rano wyszukiwano też dokładny temat z #matura2020. "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów <<Wesela>>"

- czytamy.

Zobacz także

Sekretariat Dyrektora CKE: składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Czy mogło zatem dojść do wycieku? Zadaliśmy to pytanie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W oświadczeniu przesłanym do redakcji RadioZET.pl CKE wyjaśniła, że zostanie złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

"W związku z informacjami dotyczącymi możliwych wywołań w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, CKE informuje, że dziś na policji zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych" - czytamy w oświadczeniu Sekretariatu Dyrektora CKE.

Zobacz także

RadioZET.pl