Zamknij

Matura. Co będzie na egzaminie z języka polskiego? Uczniowie mają swoje typy

01.05.2021 15:17
matura z języka polskiego
fot. KFP/REPORTER

Matura 2021 coraz bliżej. Pierwszy egzamin uczniowie napiszą z języka polskiego. W sieci, jak co roku, nie brakuje przecieków i przewidywań dotyczących tematów wypracowań.

Matura 2021 rozpocznie się we wtorek. Maturzyści większość czasu spędzili, przygotowując się do tego najważniejszego egzaminu w trybie zdalnym. W związku z epidemią COVID-19 tegoroczny egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Matura 2021. Język polski. Przecieki. Co będzie na maturze?

Matura rozpocznie się 4 maja we wtorek o godz. 9:00 od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin potrwa 170 minut. Z kolei matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się 10 maja i będzie trwała aż 180 minut.

Arkusz maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym podzielony jest na dwie części - pytania testowe dotyczące rozumienia tekstu oraz wypracowanie. Tu do wyboru są trzy tematy: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.

W sieci wrze już od przewidywań dotyczących tematów tegorocznej matury z języka polskiego. Wśród swoich typów uczniowie często wymieniają "Lalkę" Bolesława Prusa, "Dziady" i "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Twitter