Zamknij

Matura 2022. CKE podała wyniki. Jest o wiele lepiej niż przed rokiem

05.07.2022 11:00
Matura 2022
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

We wtorek, 5 lipca, absolwenci szkół średnich poznali wyniki matury 2022. Z egzaminem dojrzałości nie poradziło sobie prawie 22 proc. maturzystów. Z podstaw najwięcej problemów z uzyskaniem wymaganych 30 proc. sprawiła matematyka. Najsłabiej na rozszerzeniu wypadła wiedza o społeczeństwie.

We wtorek, 5 lipca, młodzież poznała wyniki matury 2022. - Gratuluję uczniom, nauczycielom, bo jest się z czego cieszyć. Spodziewaliśmy się, że wyniki będą dobre, bo ta praca w szkołach w tym roku była normalna, stacjonarna i to odbiło się na wynikach matur. To nie jest dobra rzecz porównywać matury rok do roku, bo każda matura jest inna, ale fakty są, jakie są. Ok. 10 tys. uczniów więcej w stosunku do roku poprzedniego zdało maturę – skomentował tegoroczne wyniki egzaminu dojrzałości Przemysław Czarnek, minister edukacji.

Tegoroczne egzaminy, jak opowiadali zdający, były przede wszystkim o wiele prostsze niż w ubiegłych latach.

Wyniki matury 2022. Jak wypadły?

Maturę 2022 zdało 78,2 proc. maturzystów. Część osób, która oblała jeden przedmiot, ma jeszcze szansę na poprawkę w tym roku. Dotyczy to 15,5 proc. maturzystów. 6,3 proc. osób nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu, a więc maturę może poprawić dopiero za rok. Jak zwykle lepiej wypadli licealiści. 84 proc. absolwentów tych szkół może spokojnie odebrać zaświadczenia maturalne i rekrutować się na studia. W technikach maturę zdało 69,2 proc. młodzieży. Znacznie gorzej wypadli absolwenci szkół branżowych II stopnia - tylko 20,5 proc. poradziło sobie z egzaminami.

A jak wyglądały wyniki z poszczególnych obowiązkowych przedmiotów na podstawie? Z polskiego zdało 95 proc. maturzystów ze średnim wynikiem 54 proc. Jak zwykle znacznie słabiej wypadła matematyka, w tym roku zdało ją 82 proc. maturzystów, ale średni wynik był lepszy niż z polskiego (58 proc.). Z angielskim poradziło sobie 94 proc. maturzystów. Średnio uzyskali 76 proc. z podstawy, wyniki są więc najlepsze, jeśli chodzi o obowiązkowe podstawy. Wśród języków obcych często był też wybierany niemiecki, zdało go 86 proc. przystępujących do egzaminu. Podstawę maturzyści napisali na średnio 57 proc.

Maturzyści, aby zdać, musieli dostać co najmniej 30 proc. z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym. W tym roku trzeba było jeszcze podejść do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Najczęściej wybierano jęz. angielski. Średnia z tego przedmiotu to 63 proc. O wiele gorzej wypadła matematyka rozszerzona (drugi najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy), maturzyści otrzymali z niej średnio 33 proc.

Średni wynik z jęz. polskiego na poziomie rozszerzonym to 54 proc. Z biologii maturzyści średnio otrzymali 43 proc., z geografii i informatyki 40 proc., a z historii sztuki i filozofii 39 proc. Gorzej poszła historia (38 proc.) oraz chemia i fizyka (37 proc.). Najsłabiej ze wszystkich przedmiotów na rozszerzeniu po raz kolejny wypadła wiedza o społeczeństwie, z której abiturienci otrzymali średnio tylko 30 proc.

W tym roku, tak jak w ubiegłych dwóch latach, z powodu pandemii i lekcji zdalnych nie było obowiązku przystępowania do egzaminów ustnych z polskiego i języka obcego, chyba że ktoś potrzebował wyniku z tej części do rekrutacji na studia.

Kiedy matury poprawkowe?

Do matury 2022 w całej Polsce przystąpiło ponad 268 tys. osób. Wśród zdających było też 34 Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny w ich kraju. 18 z nich zdało, 14 oblało jeden przedmiot, więc ma prawo do poprawki w sierpniu.

Matury poprawkowe zaplanowano na 23 sierpnia. Po tegorocznych maturach CKE złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie dwóch przecieków: z angielskiego na poziomie podstawowym (na Twitterze opublikowano zdjęcie części arkusza z tematem krótkiego wypracowania) i rozszerzonym (w zamkniętej grupy na Messengerze, opublikowano zdjęcia trzech zadań zamkniętych).

Przypomnijmy, że były to ostatnie egzaminy w takiej formule. W związku z reformą edukacji, likwidacją gimnazjów i wprowadzeniem czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, zmieniły się podstawy programowe, a co za tym idzie także matura. W 2023 roku maturzyści również podejdą do trzech obowiązkowych podstaw, co najmniej jednego rozszerzenia, ale zmienią się arkusze i poziom trudności (według nauczycieli egzaminy będą znacznie trudniejsze).

RadioZET.pl

C