Zamknij

Matura 2021. Mamy arkusze i odpowiedzi z języka angielskiego

06.05.2021 13:00

Matura 2021 trwa. W trzecim dniu egzaminów dojrzałości maturzyści zmierzyli się z językiem angielskim. To najczęściej wybierany język nowożytny. Co było na maturze? Najnowsze informacje i komentarze dla was zbieramy na żywo. Na RadioZET.pl publikujemy też arkusze CKE i odpowiedzi do zadań.

matura 2021
fot. PAP/Marcin Bielecki

Matura 2021: język angielski. Odpowiedzi, arkusze CKE, komentarze na żywo

  • Matura 2021 trwa. Zakończył się już egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym - to od lat najczęściej wybierany język obcy
  • Egzamin był prosty, wręcz gimnazjalnie łatwy - mówią Radiu ZET maturzyści z 9 LO we Wrocławiu. Maturzystów zaskoczyła jednak forma wypracowania. Spodziewali się, że będą musieli napisać email, a zadaniem było napisanie bloga o wymarzonej pracy
  • Rozszerzona matura z angielskiego już jutro. - Chyba większość osób ją pisze. Poziom będzie wyższy, ale też będzie łatwo - mówią maturzyści
  • Arkusze maturalne z języka angielskiego będą dostępne na RadioZET.pl. Niedługo potem opublikujemy też odpowiedzi do zadań

Matura 2021

Za maturzystami już matura z polskiego i z matematyki. Zobacz arkusze CKE i odpowiedzi:

Matura 2021: angielski. Ile pkt, żeby zdać?

Za rozwiązanie zadań zamkniętych można uzyskać 40 punktów, a za otwarte 10. Razem maksymalnie 50 punktów. Aby zdać maturę z angielskiego, trzeba uzyskać co najmniej 30 procent punktów.

Matura ustna 2021

Podobnie jak w zeszłym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Matura 2021: kiedy będzie? Data, terminy, harmonogram [EGZAMINY MATURALNE CKE]

Matura rozszerzona 2021

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów. Do grupy przedmiotów wyboru należy m.in. język angielski na poziomie rozszerzonym. Egzaminy z angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym będą przeprowadzone w piątek rano.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Matura 2021: zasady, zakres materiału. Nowe zasady obowiązujące na maturze 2021

Kiedy wyniki matur 2021 i kiedy matura poprawkowa?

Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE) do 5 lipca. Tego samego dnia (5 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki matur 2021.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służy tylko przy rekrutacji na studia. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Lektury na maturę 2021: jakie obowiązują? [OBOWIĄZKOWE, PODSTAWOWE, ROZSZERZONE, Z GWIAZDKĄ]

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się od niego odwołać. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa. Zgodnie z przepisami każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

RadioZET.pl/PAP