Zamknij

Matura ustna 2019 - POLSKI: tematy, zestawy pytań, przykłady. Co może być na maturze?

Jolanta Waligora
25.04.2019 10:34
Matura ustna 2019 - POLSKI: tematy, zestawy pytań, przykłady. Co może być na maturze?
fot. Waldemar Wylegalski/Polska Press/East News

Tematy matury ustnej z polskiego 2019 i zestawy pytań, które pojawiły się w ubiegłych latach podczas ustnego egzaminu dojrzałości to informacje, których poszukuje wielu tegorocznych maturzystów. W końcu poprzez zapoznanie się z przykładowymi pytaniami z poprzednich testów można lepiej przygotować się do właściwej matury. Poniżej można znaleźć pytania matury ustnej z polskiego 2019 i przykładowe zadania z ubiegłych lat.

Matura ustna z polskiego 2019 - pytania, tematy, zestawy, przykłady. Czego tegoroczni maturzyści mogą spodziewać się podczas egzaminu ustnego? Odpowiadamy na zadawane pytania i przedstawiamy zestawy pytań na maturę ustną z polskiego 2019 z ubiegłych lat.

Matura ustna 2019 - ANGIELSKI: zestawy, pytania, przykładowe tematy z angielskiego

Matura ustna z polskiego 2019 - TEMATY i pytania. Co może się pojawić?

Uczniowie po wylosowaniu tematu ustnej matury z polskiego 2019, będą mieli 15 minut na przygotowanie swojej wypowiedzi. Zadanie egzaminacyjne zawierać będzie tekst kultury (ikoniczny, literacki bądź popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku polskim) oraz odnoszące się do niego polecenie. Zestawy pytań matury ustnej 2019 z polskiego nie są znane. Dlatego warto, żeby maturzyści zapoznali się z tematami matury ustnej z polskiego i pytaniami z ubiegłych lat. Dzięki temu można lepiej przygotować się do majowych egzaminów. 

Matura 2019 - POLSKI: odpowiedzi i arkusz [POZIOM PODSTAWOWY]

Przypominamy, że matura ustna z polskiego 2019, języka mniejszości narodowych, języka łemkowskiego oraz języka kaszubskiego rozpocznie się w czwartek 9 maja i będzie trwała do środy, 22 maja (z wyłączeniem 12 i 19 maja). 

Matury 2019 - DATA: kiedy odbędą się matury pisemne, a kiedy ustne?

Matura ustna 2019 - POLSKI: zestawy pytań i przykładowe tematy

Matura ustna 2019 z polskiego będzie mieć formę wypowiedzi, do której przystąpią uczniowie po wylosowaniu jednego pytania z puli kilkudziesięciu zagadnień, które mogą się powtórzyć. Co prawda, tematy matury ustnej z polskiego 2019 nie będą wcześniej znane, jednak maturzyści co roku na bieżącą dzielą się zagadnieniami, które już się pojawiły. Dzięki temu mogą poznać, chociaż część zestawów pytań z matury ustnej 2019 z polskiego, jeszcze przed swoim egzaminem.

Matury 2019: czy i kiedy są dni wolne? Kto będzie miał wolne w matury? [TERMINARZ] 

Poniżej zamieszczamy wybrane tematy matury ustnej z polskiego z ubiegłych lat.

 • Czym może być samotność dla człowieka? Odwołaj się do obrazu Joanny K. "Samotność" i tekstów literackich.
 • Jakie funkcje może pełnić w literaturze odwoływanie się do innych tekstów kultury? Na podstawie fragmentu Pana Tadeusza z hymnem Polski. Dodatkowo odwołajcie się do IV części Dziadów i książek leżących na półkach księgach. Między innymi Cierpienia młodego Wertera.
 • Jaką funkcję pełnią przysłowia we współczesnej polszczyźnie?
 • Jakie funkcje pełnią symbole w tekstach kultury? Odwołać się do fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, całego utworu i innych tekstów kultury.
 • Krajobraz tatrzański w literaturze i w malarstwie Młodej Polski. Omówić na wybranych przykładach.
 • Syberia jako temat kultury. Odwołaj się do obrazu Jacka Malczewskiego "Śmierć na etapie" oraz innych tekstów literackich.
 • Miejsca ważne dla bohaterów. Omówić na podstawie fragmentu "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego.
 • Zazdrość w literaturze w oparciu o fraszkę Jana Kochanowskiego "O zazdrości".
 • Jak w tekstach kultury zostaje przedstawiona ojczyzna. Odwołaj się do obrazu Jacka Malczewskiego „Ojczyzna” i innych tekstów kultury.
 • Jak język wpływa na wspólnotę? Na podstawie tekstu Anny Cegieły "Jaka polszczyzna, taka wspólnota", własnych doświadczeń i tekstu kultury.
 • Jakie środki językowe nadają tekstowi charakter perswazyjny? Odnieść się do fragmentu tekstu, tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych.
 • Rola sztuki w życiu człowieka. Odwołać się do fragmentu "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz do innych tekstów kultury.
 • Miasto przestrzenią dla człowieka. Odwołać się do podanego fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu i innych tekstów kultury.
 • Polszczyzna wobec zapożyczeń. Omówić zjawisko przywołując przykłady z literatury, publicystyki i codziennej komunikacji.
 • Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa pamięć? Reportaż plus teksty kultury.
 • Jakie są oblicza przyjaźni? Na podstawie fragmentu opowiadania "Ogrody", Jarosława Iwaszkiewicza i tekstów kultury. 
 • W jaki sposób twórcy wzbogacają polszczyznę? Odwołać się do fragmentu tekstu o neosemantyzmie.
 • Język powieści historycznych. Omówić zjawisko archaizacji, odwołując się do wybranych przykładów.
 • Jak tradycje wpływają na życie człowieka. Odwołaj się do wiersza Jana Kochanowskiego "Pieśń świętojańska o sobótce" oraz innych tekstów kultury.
 • Motyw życia jako Labiryntu w dziełach sztuki. Odwołaj się do wiersza Czesława Miłosza "Te korytarze" i innych tekstów kultury.
 • Jak jest przedstawiana stylizacja tekstów? Omów zagadnienie na postawie utworu Kazimierza przerwy Tetmajera "babski wybór" w swojej pracy odwołaj się do innych dzieł kultury.
 • W jaki sposób artyści przedstawiają idee pomocy w tekstach kultury. Odwołaj się do fragmentu Lalki, całego utworu i wybranego tekstu kultury.

Matury 2019 - ile trzeba mieć procent, żeby zdać i czy trzeba zdać maturę rozszerzoną?

RadioZET.pl/JW