Ruszyła matura z angielskiego. Egzamin potrwa dwie godziny

Redakcja
08.05.2019 10:02
Ruszyła matura z angielskiego. Egzamin potrwa dwie godziny
fot. Rafal Gaglewski/REPORTER/East News

W środę o godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze.

Zobacz także

Chęć zdawania angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 251 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 93 proc. z nich. Część z nich w środę po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Rozpocznie się on o godzinie 14.00. Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 154,8 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 57,5 proc. z nich.

Zobacz także

Egzamin potrwa 120 minut

Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy we wtorek piszą egzamin z angielskiego. Razem z nimi zdają go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Są wśród nich ci, którzy przystępują do matury pierwszy raz i osoby, które wcześniej nie zdały egzaminu z tego przedmiotu, albo zdały go, ale chcą uzyskać lepszy wynik lub dobierają jeszcze jeden przedmiot do zdanych wcześniej. Takich osób jest łącznie kilkanaście tysięcy w całym kraju.

Także wśród abiturientów z wcześniejszych roczników angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Również wśród nich są osoby, które będą zdawać egzamin z tego języka na poziomie rozszerzonym.

Zobacz także

Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym – 150 minut, a na dwujęzycznym 180 minut.

Arkusze egzaminacyjne rozwiązywane przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować jeszcze w środę: po południu – z poziomu podstawowego, a wieczorem – z rozszerzonego.

Drugim wybieranym językiem niemiecki

Drugim najchętniej wybieranym od lat przez maturzystów językiem obcym jest niemiecki. Na poziomie podstawowym chce go zdawać 12,1 tys. tegorocznych absolwentów, a na rozszerzonym – 6,6 tys. Egzamin z tego języka odbędzie się 14 maja.

Na kolejnym miejscu znalazł się rosyjski. Na poziomie podstawowym chce go zdawać 4,1 tys. tegorocznych absolwentów, a na poziomie rozszerzonym – 2,1 tys. Odbędzie się on 16 maja.

Zobacz także

Pozostałe języki: francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów. Egzaminy z tych przedmiotów przeprowadzone będą: 17, 21 i 22 maja.

Egzamin z języka narodowego

Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, które zostaną przeprowadzone podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego. Chodzi o języki białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości zostaną przeprowadzone 23 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języka kaszubskiego, a dzień wcześniej z łemkowskiego.

RadioZET/PAP