Zamknij

Znamy tematy z rozszerzonej matury z jęz. polskiego. Wiersze znanych poetów

08.06.2020 19:20
Matura 2020
fot. East News/Tomasz Jastrzebowski

Matura 2020. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała tematy wypracowań z matury rozszerzonej z języka polskiego.

W poniedziałek, 8 czerwca odbył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Jakie tematy królowały w tym roku? 

Matura 2020. Język polski poziom rozszerzony

Jak wynika z danych CKE najczęściej wybieranymi przez tegorocznych maturzystów, absolwentów liceów i techników przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym to język angielski, geografia, matematyka, a także język polski.

Zobacz także

Z tego ostatniego przedmiotu egzamin odbył się dziś. Centralna komisja edukacyjna opublikowała tematy. Brzmiały one następująco:

Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Bożena Chrząstowska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.

 

Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. ("Do snu" Jana Kochanowskiego oraz "Język snu" Zbigniewa Herberta przyp. red.)

Przeciek przed maturą

Na poziomie podstawowym matury z języka polskiego trzeba było opisać elementy fantastyczne w "Weselu" oraz przeprowadzić analizę wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne". Na Podlasiu uczniowie szukali tego pierwszego hasła jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu.

Zobacz także

W tej sprawie RadioZET.pl skontaktowało się z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Na naszą skrzynkę otrzymaliście oświadczenie Sekretariatu Dyrektora CKE.

W związku z informacjami dotyczącymi możliwych wywołań w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, CKE informuje, że dziś na policji zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych

- przekazano w wiadomości.

RadioZET.pl