Zamknij

Matura z matematyki odwołana? MEN odpowiada na raport NIK

Redakcja
19.02.2019 16:33
Matura z matematyki odwołana? MEN odpowiada na raport NIK
fot. DAWID LUKASIK / EAST NEWS

Matura z matematyki nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie dojrzałości, tak jak w większości krajów europejskich - poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej. NIK chce zawieszenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Obowiązkowa matematyka na maturze powinna zostać zniesiona?

Liczba głosów:

Koniec matury z matematyki? NIK zwróciła się Ministerstwa Edukacji Narodowej o rozważenie możliwości zawieszenia egzaminu maturalnego z matematyki, jako obowiązkowego dla wszystkich uczniów. Zawieszenie, jak mówił we wtorek prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski, miałoby trwać do czasu poprawy skuteczności nauczania tego przedmiotu w szkołach. NIK po skontrolowaniu nauczania matematyki w szkołach oceniła, że pozostawia ono wiele do życzenia.

Matura z matematyki odwołana?

W informacji resortu edukacji przekazanej PAP podniesiono, że nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów, m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.

Wyłączenie, choćby czasowe, egzaminu z matematyki z części obowiązkowej egzaminu maturalnego zniszczyłoby obiektywne i porównywalne w skali kraju narzędzie rekrutacyjne polskich szkół wyższych – podkreśla MEN.

W opinii resortu, postulowane przez NIK "zawieszenie" obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego.

Egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty z matematyki oraz egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym to jedyne, rzetelne narzędzia służące weryfikacji poziomu wiadomości, a także umiejętności uczniów, m.in. w zakresie kompetencji matematycznych. Bez tych narzędzi nie będzie żadnej możliwości wyciągnięcia jakichkolwiek wniosków służących kształceniu - podnosi resort.

CZYTAJ TAKŻE: Jak skutecznie się uczyć? Poznaj najlepsze metody

RadioZET.pl/PAP/DG