Zamknij

Matury 2019 - ZASADY i procedury: jak wygląda matura i co można mieć na egzaminie?

Jolanta Waligora
24.04.2019 12:43
Matury 2019 - ZASADY i procedury: jak wygląda matura i co można mieć na egzaminie?
fot. MARIUSZ KAPALA/GazetA LUBUSKA/Polska Press/EASTNEWS

Z zasadami matur 2019 powinien zaznajomić się każdy uczeń, który już na początku maja podejdzie do egzaminu dojrzałości. W końcu nieznajomość obowiązujących procedur może wiązać się z bolesnymi konsekwencjami. Co można wnieść na salę, a czego nie wolno i jak wygląda matura 2019? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zasad zdawania egzaminu dojrzałości. 

Matura 2019 - ZASADY: co można mieć na egzaminie dojrzałości, a czego mieć nie wolno? Jak wygląda matura z poszczególnych przedmiotów? Co warto wiedzieć na temat majowych egzaminów? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, sprawdzamy, jak wyglądają matury 2019 i przedstawiamy zasady.

Matura 2019: TERMINY CKE - matematyka, polski, angielski [HARMONOGRAM]

Matury 2019 - ZASADY: co można mieć na egzaminie, a co jest zabronione? [LISTA]

Informacji o zasadach matur rokrocznie nawet na kilka tygodni przed egzaminem dojrzałości szuka wielu uczniów. Zasady matur 2019 i procedury co roku są takie same lub niemalże identyczne. Uczniowie zobowiązani są do zabrania na egzamin dojrzałości dowodu tożsamości i długopisu z czarnym tuszem. Zalecamy jednak, żeby zabrać ze sobą minimum dwa dodatkowe długopisy, w razie jakby jeden z nich się wypisał. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie stresującej sytuacji. Z kolei podczas matury 2019 z matematyki uczniowie powinni być dodatkowo wyposażeni w linijkę, cyrkiel oraz kalkulator prosty, o ile nie jest on zapewniony przez szkołę. Dodatkowo według zasad, na maturę 2019 można wnieść także małą butelkę wody. Woda może być również zapewniona przez szkołę. 

Matury nadal zagrożone? Komitet Strajkowy podjął decyzję 

Poniżej przedstawiamy listę przyborów, które można mieć na maturze 2019 (niektóre z wymienionych przyborów zapewnia szkoła, inne z kolei powinny zostać przyniesione przez zdającego).

Matura 2019 - MATEMATYKA: odpowiedzi, arkusz PDF, rozwiązania zadań

  • Biologia: linijka, kalkulator prosty, wybrane wzory
  • Chemia: linijka, kalkulator prosty, wybrane wzory
  • Fizyka: linijka, kalkulator prosty, wybrane wzory
  • Geografia: linijka, kalkulator prosty, lupa
  • Historia: lupa
  • Historia sztuki: lupa
  • Informatyka: kalkulator prosty
  • Wiedza o społeczeństwie: kalkulator prosty

Matura 2019 - POLSKI: odpowiedzi i arkusz [POZIOM PODSTAWOWY]

Z kolei na maturze nie można mieć przy sobie urządzeń telekomunikacyjnych. Gdyby maturzysta w czasie egzaminu dojrzałości użył telefonu komórkowego, jego test zostałby unieważniony. Ponadto nie można mieć ze sobą żadnych innych przyborów, niż te, które wymienione zostały powyżej. W czasie testu, maturzyści nie powinni także opuszczać sali egzaminacyjnej. Jedynie w uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić zdającemu na opuszczenie miejsca.

Matury 2019 - ile trzeba mieć procent, żeby zdać i czy trzeba zdać maturę rozszerzoną?

Jak wygląda matura 2019?

Wiele osób zastanawia się także, jak wygląda matura 2019. Zasady przeprowadzania egzaminu dojrzałości są bardzo proste. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (zazwyczaj ok. 15-20 minut przez oficjalnym rozpoczęciem testu), uczniowie wchodzą do sali. Robią to pojedynczo, okazując przy drzwiach dokument ze zdjęciem potwierdzający ich tożsamość. Przy wejściu uczniowie dodatkowo losują numery stolików, przy których napiszą egzamin.

Matury 2019: czy i kiedy są dni wolne? Kto będzie miał wolne w matury? [TERMINARZ] 

Następnie maturzyści zajmują miejsce przy stoliku, którego wylosowali numer, a jeden z członków zespołu nadzorującego odnotowuje wylosowany numer w specjalnym wykazie. Następnie zdający rozpoczynają pisanie egzaminu dojrzałości. Co istotne, osoby nadzorujące mogą udzielać odpowiedzi na pytania licealistów związanych jedynie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją. 

Matura ustna 2019 - ANGIELSKI: zestawy, pytania, przykładowe tematy z angielskiego

RadioZET.pl/JW