Patrole policji na czas matur. W Ostrowie policjanci będą też czuwać w nocy

Redakcja
07.05.2019 19:10
Patrole policji na czas matur. W Ostrowie policjanci będą też czuwać w nocy
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Policjanci deklarują wzmocnienie patroli, aby zapewnić uczniom i nauczycielom pewność, że w szkołach nikt nie podłożył niebezpiecznych ładunków. Proponują także dyrektorom szkół plombowanie sal, w których odbywają się egzaminy. W Ostrowie Wielkopolskim, decyzją starosty wszystkie szkoły na czas egzaminów maturalnych będą patrolowane przez funkcjonariuszy także w nocy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Starosta ostrowski Paweł Rajski zadecydował o wprowadzeniu na czas matur we wszystkich 13 szkołach prowadzonych przez powiat nocnych patroli policji. Maturzyści powinni mieć przede wszystkim spokój, a egzamin musi odbyć się bez przeszkód – poinformował we wtorek na swoim profilu społecznościowym.

Zobacz także

- Postanowiliśmy, że przed naszymi szkołami od godz. 19.00 we wtorek do godz. 9.00 w środę wystawione zostaną patrole policji, a pomieszczenia, w których odbywa się matura, zostaną zaplombowane przez dyrektorów. Mam nadzieję, że ta osoba zostanie szybko ujęta i słono zapłaci za swoje wybryki – poinformował starosta Paweł Rajski.

"Chcemy, aby nauczyciele i uczniowie byli przekonani, że nic złego się nie dzieje”

Jak z kolei wyjaśnił rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka, funkcjonariusze chcą utwierdzić dyrektorów w tym, że nie ma konieczności prowadzenia ewakuacji podczas matur.

- Chociaż zdecydowanie większość dyrektorów szkół powstrzymuje się od ewakuacji, to są w skali kraju pojedyncze przypadki, gdzie jednak się na to decydują. Chcemy takich sytuacji uniknąć, wspierając nauczycieli, dyrektorów, a przede wszystkim uczniów, bo ten stres jest im niepotrzebny - powiedział rzecznik.

Zobacz także

Policjanci od poniedziałku w tym celu proponują dyrektorom plombowanie sal, w których odbywają się egzaminy. Dodatkowo zapewniają o wzmocnieniu patroli w pobliżu szkół.

- Chcemy, aby nauczyciele i uczniowie byli niemal w stu procentach przekonani, że rzeczywiście nic złego się nie dzieje, że żadnych osób kręcących się w pobliżu tych szkół nie było - podkreślił Ciarka.

Fałszywe alarmy w szkołach w trakcie matur

Funkcjonariusze prowadzą czynności, których zadaniem jest ustalenie sprawców dotychczasowych fałszywych alarmów bombowych. Współpracują m.in. z Centralną Komisją Egzaminacyjną i dyrektorami placówek.

W poniedziałek, w pierwszym dniu matur, 122 szkoły zgłosiły do OKE, że otrzymały drogą mailową informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego. W części placówek egzaminy maturalne z języka polskiego rozpoczęły się z opóźnieniem - kilkadziesiąt placówek w każdej OKE otrzymało sygnały o podłożeniu ładunków wybuchowych lub gazu. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe.

Zobacz także

We wtorek rano, w dniu egzaminu maturalnego z matematyki, dyrektor CKE Marcin Smolik poinformował, że szkoły ponadgimnazjalne, podobnie jak w poniedziałek, zgłaszały do służb i do okręgowych komisji egzaminacyjnych, że otrzymały drogą mailową informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego.

RadioZET/PAP