Gigantyczny różaniec na fasadzie kościoła. Proboszcz dostał karę od konserwatora zabytków [FOTO]

Redakcja
30.11.2018 12:00
Wsola
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Ma kilkanaście metrów i potrafi świecić w nocy. Niezwykłym różańcem proboszcz jednej z mazowieckich parafii udekorował fasadę miejscowego kościoła. Niestety, sprowadziła ona na niego problemy natury finansowej. 

Chodzi o Wsolę, wieś położoną w woj. mazowieckim na trasie między Warszawą i Radomiem. Znajduje się w niej wspaniały, ceglany kościół, który od 30 lat figuruje w rejestrze zabytków. Od roku zaś jego elewację zdobi ogromny, kilkunastometrowy, świecący w nocy różaniec:

O ile mieszkańcy Wsoli i okolic są zachwyceni, o tyle urzędnicy niekoniecznie. Obiekt sakralny jest bowiem chroniony jako zabytek i podlega rozmaitym regulacjom w zakresie użytkowania.

„Niezależnie od gustów kościół, jako obiekt w Rejestrze Zabytków, jest specjalnie chroniony, a każda ingerencja wymaga zgody konserwatora zabytków. Proboszcz o taką nie wystąpił. Ponadto konserwator ustalił, że nie tylko ingerowano w formę zabytku, ale też dokonano zniszczeń – przy montażu trzeba były kuć fasadę” – czytamy na Gazeta.pl.

Kara dla proboszcza, ten zapowiada odwołanie

Zaniechanie proboszcza w sprawach urzędowych może go srogo kosztować. Jak informuje Radio Dla Ciebie, został on ukarany grzywną w wysokości 10 tys. zł. Jak mówi w rozmowie z RDC kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Witold Bujakowski, różaniec „został wkomponowany w elewację kościoła, co jest sprzeczne z ustawą. Dodatkowo wykonano inne działania, które spowodowały zniszczenie zabytkowej substancji”.

Zobacz także

Proboszcz Andrzej Pawlik już zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Cała parafia modli się, żeby nie zdjąć tego różańca – deklaruje w rozmowie z RDC.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Radio Dla Ciebie/MP