Zamknij

Odra na warszawskiej uczelni. Zachorował nauczyciel

Redakcja
29.11.2018 13:56
Odra na warszawskiej uczelni. Zachorował nauczyciel
fot. Google Maps

Odra dotarła na SGH. Jak informuje portal metrowarszawa.pl, przypadek zachorowania na odrę potwierdzono u jednego z nauczycieli. Studenci i pracownicy naukowi zostali skierowani na szczepienia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informację o jednym przypadku zachorowania na odrę w Szkole Głównej Handlowej potwierdził kanclerz SGH dr Marcin Dąbrowski. Władze uczelni natychmiast powiadomiły sanepid i rozpoczęły profilaktyczne szczepienia na odrę dla studentów i pozostałych nauczycieli. 

- Zachorował nasz nauczyciel, który miał styczność z trzema grupami studentów. Natychmiast podjęliśmy działania we współpracy z sanepidem, a wszystkie osoby, które miały kontakt z zarażoną osobą zostały poproszone o wykonanie szczepień ochronnych - powiedział Dąbrowski w rozmowie z metrowarszawa.pl.

Uczelnia nie wyklucza sfinansowania dodatkowych szczepień na odrę. 

Odra na Mazowszu 

W województwie mazowieckim od 10 października zarejestrowano 79 przypadków podejrzeń lub zachorowań na odrę, w tym 22 w ostatnim tygodniu. 14 przypadków zostało już potwierdzonych przez badania laboratoryjne.

Zobacz także

Osoby, które zachorowały to dzieci w wieku od 7 miesięcy do 10 lat (6 osób) oraz dorośli pomiędzy 32 a 57 rokiem życia (16 osób). 11 z tych osób nie było wcześniej szczepionych przeciwko odrze.

Sanepid informuje, że "status zaszczepienia" jest ustalany w każdym przypadku podejrzenia bądź zachorowania na odrę. Za każdym razem ustala się "status zaszczepienia" osób, które miały kontakt z chorym.

Odra  jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. 

Odra - choroba wieku dziecięcego. Co trzeba o niej wiedzieć? 

RadioZET.pl/metrowarszawa.pl/DG