Zamknij

Mazurek Dąbrowskiego wymaga korekty? Jest propozycja zmiany słów

Redakcja
11.07.2017 23:42
Mazurek Dąbrowskiego wymaga korekty? Jest propozycja zmiany słów
fot. East News

Napisany w 1797 roku Mazurek Dąbrowskiego niezmiennie od 1927 r. jest oficjalnym hymnem Polski. Tymczasem są tacy, którzy uważają, że dobrze zrobiłaby drobna ingerencja w jego treść. Wśród nich znalazł się nawet Jacek Żalek. Poseł PiS twierdzi, że można przemyśleć sprawę „aktualizacji” hymnu. [ZOBACZ TEŻ: Jarosław Kaczyński śpiewa hymn "Z ziemi polskiej do Wolski"]

 

Piotr Zapart, przewodniczący komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu uważa, że Mazurek Dąbrowskiego wymaga pewnej korekty. Konkretnie chodzi o to, aby fragment „Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy!” zastąpić „Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy!” – Czy to nie brzmi pięknie? – pyta Piotr Zapart w rozmowie z Onetem. – Sobieski pokazał, że można nie tyle walczyć za coś, tylko o coś, dlatego trzeba to przemyśleć – tłumaczy Zapart.

Potrzebna aktualizacja?

Wtóruje mu Jacek Żalek z PiS-u, który chciałby zaktualizować Mazurka Dąbrowskiego. – Ten kod, który był używany przez naszych przodków niekoniecznie musi być czytelny przez młode pokolenie. Może warto się zastanowić nad zmianą? Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest aktualizowana, są dodawane poprawki. Może warto to rozważyć – komentował w rozmowie z Onetem.

Kontrowersyjny pomysł

Pomysłodawca zmian w hymnie Piotr Zapart uważa, że Polacy mogą pochwalić się wieloma wybitnymi personami, przez co nie ma potrzeby, aby odwoływać się do „władców z innych państw”. Jak do tej pory nie ma informacji, aby Ministerstwo Kultury miało rozpatrzyć ten niecodzienny pomysł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet.pl/wmeritum.pl/strz

C