McCartney pisze do… Kukiza. Ma konkretną prośbę

Redakcja
16.11.2018 17:58
McCartney pisze do… Kukiza. Ma konkretną prośbę

O liście od Paula McCartney’a Paweł Kukiz poinformował na Facebooku. Legendarny muzyk grupy The Beatles wysłał pismo na adres klubu poselskiego Kukiz’15 w Warszawie. Gratuluje Polsce 100. rocznicy odzyskania niepodległości, ale ma też konkretną prośbę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak przyznaje Paweł Kukiz, listem od McCartneya był mocno zaskoczony. Muzyk The Beatles pogratulował Polsce z okazji stulecia odzyskania niepodległości i poprosił o pomoc… w ustanowieniu 21 listopada dniem Issaca Bashevisa Singera. Skąd taka prośba?

Paul McCartney  przyznał, że podczas przygotowań do swojego koncertu w Krakowie, przypomniano mu postać legendarnego polskiego pisarza - Isaaca Bashevisa Singera, który tak jak on wykorzystywał działalność artystyczną do walki o prawa zwierząt. Singer był wegetarianinem. McCartney zwrócił uwagę, że 40 lat temu pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla, zacytował też w swoim liście jego słowa: "Nie zostałem wegetarianinem dla własnego zdrowia. Zrobiłem to dla zdrowia kurczaków".

McCartney zaapelował więc do Kukiza o pomoc w ustanowieniu dnia urodzin pisarza - 21 listopada - dniem Isaaca, by "nieść przesłanie współczucia" Singera do nowego pokolenia Polaków.

"Dowiedziałem się od moich przyjaciół w PETA, że jest pan nie tylko przyjacielem zwierząt, ale także liderem, który docenia moc sztuki w kształtowaniu bardziej oświeconego społeczeństwa" – napisał McCartney.

Paweł Kukiz zapowiedział, że na list opowie działaniem.

- W poniedziałek złożymy w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej. I dodał: - Mam nadzieję, że 21 listopada w Sejmie będzie uchwała upamiętniająca rocznicę urodzin Singera, a w przyszłości na bazie tej uchwały poprzez np. grupę parlamentarną zostanie wysłana petycja, aby ten dzień był ustanowiony dniem Singera.

Zobacz także

Lider ruchu Kukiz'15 przyznał, że on i jego żona są wielkimi fanami twórczości Singera, a ich domowa biblioteczka jest pełna książek tego autora.

Kim był Isaac Bashevis Singer?

Isaac Bashevis Singer urodził się 21 listopada 1902 r. w Leoncinie koło Warszawy. Był synem chasydzkiego rabina. Jego matka, Batszewa, także pochodziła z religijnej rodziny rabinackiej z Biłgoraja. To od imienia matki Singer utworzył swój pseudonim literacki.

Singerowie mieszkali tam, gdzie ojcu rodziny udało się zyskać posadę rabina. Z Leoncina przenieśli się do Radzymina, a stamtąd do Warszawy, na ulicę Krochmalną, którą później Isaac Bashevis Singer opisywał wielokrotnie w opowiadaniach i powieściach. Podczas pierwszej wojny światowej Singer wraz z rodziną schronił się w Biłgoraju na Lubelszczyźnie. Także ta miejscowość zajmuje wiele miejsca w jego utworach. W 1935 r. pisarz wyemigrował do USA.

Zobacz także

Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to m.in "Dwór", "Spuścizna", "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Niewolnik", "Szosza", "Wrogowie". Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim i wnikliwym zarysowaniem postaci. W 1978 r. Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zmarł 24 lipca 1991 r. na Florydzie w wieku 87 lat.

W 2017 r. Singer pośmiertnie otrzymał nagrodę od PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) za "odważną twórczość w obronie zwierząt".

RadioZET.pl/PAP/JŚ