Zamknij

Meldunek bez wychodzenia z domu? Rząd zajmuje się nowelą ustawy o obowiązku meldunkowym

Redakcja
29.08.2017 10:17
Meldunek bez wychodzenia z domu? Rząd zajmuje się nowelą ustawy o obowiązku meldunkowym
fot. Flickr

We wtorek rząd zajmuje się utrzymaniem obowiązku meldunkowego. Aktualnie obowiązująca ustawa zakładała jego zniesienie z początkiem 2018 roku. W resorcie spraw wewnętrznych przygotowano nowelizację, która ma ułatwić całą procedurę.

W uzasadnieniu wniosku o obowiązek meldunkowy czytamy, że gromadzenie danych o zamieszkaniu obywateli ma dla rządu kluczowe znaczenie - chodzi o zadania administracji związane z głosowaniem w wyborach, z opieką społeczną, emeryturami czy planowaniem miejsc w szkołach. 

O zniesieniu obowiązku meldunkowego dużo mówił rząd Donalda Tuska. Jednak wtedy adres zameldowania czasowo zniknął jedynie ze wzoru dowodu osobistego. Sam obowiązek meldunkowy został. Przepis pochodzi z czasów Polski Ludowej. Ustawa o ewidencji ludności pochodzi z 1974 r. Nowe przepisy mają zagwarantować prostszą procedurę. Meldunek ma być możliwy przez internet. 

Hejt po gwałcie w Rimini. Czy kara śmierci powinna zostać przywrócona? Wypowiedź się z Mam Zdanie.

Według obecnie obwiązujących przepisów musimy się meldować tam, gdzie przebywamy dłużej niż trzy miesiące. Na dopełnienie formalności jest 30 dni.

RadioZET.pl/MSO, KM

C