Zamknij

W Katowicach radni przyjęli projekt utworzenia metropolii

Redakcja
29.05.2017 12:51
W Katowicach radni przyjęli projekt utworzenia metropolii
fot. flickr

Katowiccy radni jednogłośnie przyjęli wniosek o utworzenie metropolii. W jej skład ma wejść łącznie 41 miast i gmin liczących niemal 2,3 mln mieszkańców.

Przyjęta w poniedziałek uchwała na uroczystej sesji rady miasta w Katowicach to ostatnia leżąca po stronie samorządów część procedury związanej z tworzeniem metropolii w woj. śląskim. Prawo do utworzenia jej dała samorządom popisana 4 kwietnia br. przez prezydenta ustawa. Teraz po spełnieniu formalnych wymogów, powstanie metropolii planowane jest na 1 lipca 2017 r.

41 miast i gmin

Utworzenie metropolii w centrum woj. śląskiego było planowane od lat przez śląskie i zagłębiowskie samorządy. O jej utworzenie najbardziej zabiegało kilkanaście największych miast konurbacji katowickiej. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, chce do niej przystąpić 41 miast i gmin, zamieszkałych łącznie przez ok. 2,28 mln osób. Metropolia ma wykonywać zadania publiczne w zakresie m.in.: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Środki ma zapewnić pięcioprocentowy udział podatku PIT płacony przez mieszkańców.

Spór o nazwę

Początkowo były plany, aby metropolia nazywała się Silesia, jednak po krytycznych głosach z Zagłębia Dąbrowskiego, prezydent Katowic Marcin Krupa ustalił jej przyszłą nazwę. Będzie nazywała się „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz