Zamknij

Miażdzący raport. W Polsce tworzy się złe prawo

Redakcja
22.02.2017 14:25
Sejm
fot. PAP

Polski parlament pobił swój własny rekord w tworzeniu złego prawa. Wynika to z miażdżącego raportu Grant Thornton na ten temat.

W zeszłym roku posłowie uchwalili prawie 32 tysiące stron nowych ustaw. Gdyby zebrać je wszystkie razem, papier ważyłby 159 kilogramów.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Analitycy zauważają, że najgorsza nie jest ilość tworzonego prawa a jego jakość. Procedowanie ustaw przez Sejm i Senat odbywa się także coraz szybciej. Rekord padł przy uchwalaniu wyższej kwoty wolnej od podatku. Cała procedura legislacyjna łącznie z podpisaniem przez prezydenta trwała jeden dzień. Przepisy pozwalające na wycinkę drzew na posesjach to z kolei przykład złej ustawy, którą niemal od razu trzeba poprawiać.

- Konieczność nowelizowania ustaw krótko po ich wejściu w życiu świadczy o bardzo ryzykownej drodze dla jakości prawa w Polsce - mówi radca prawny Grzegorz Maślanko.

Projekty ustaw celowo wchodzą do Sejmu jako poselskie a nie rządowe. Dzięki temu pomijają konsultacje i skracają czas uchwalania. Nie jest to jednak domena tylko tej kadencji. Najwięcej takich sztuczek stosowano pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu w 2015 roku.

Duży problem z przedzieraniem się przez prawny gąszcz mają przedsiębiorcy. W zeszłym roku parlament uchwalił prawie 1800 stron zmian w podatkach. To jedna trzecia całego prawa podatkowego.

RadioZET.pl/DG