Zamknij

Michael Schudrich: To najgorszy moment w relacjach polsko-żydowskich

Redakcja
19.02.2018 09:17
Michael Schudrich
fot. Radio ZET

To najgorszy moment w relacjach polsko-żydowskich w ostatnich 30 latach. Mam złamane serce. Wypowiedź premiera jest wbrew faktom, to zafałszowanie historii i złamanie ustawy o IPN — powiedział w Radiu ZET Michael Schudrich.

— Mówienie w jednym zdaniu niemieccy, polscy, żydowscy „perpetrators” (sprawcy) to jest niehistoryczne, wbrew faktom — mówi o wypowiedzi Mateusza Morawieckiego gość Radia ZET, naczelny rabin Polski.

Jego zdaniem premier powinien wytłumaczyć swoje intencje i to, dlaczego użył takiego sformułowania. Pytany o to, czy premier powinien przeprosić za swoją wypowiedź, Schudrich odpowiada: „Przeprosiny to musi być jego decyzja, ja nie będę mu mówił, co powinien robić”. Polskie gminy żydowskie o „moralnej ślepocie” i „przekroczonej granicy, za którą jest tylko obłęd?”

— Podpisuję się pod tym. Przez ostatnie 2 tygodnie mam złamane serce — mówi gość Konrada Piaseckiego.

Naczelny rabin Polski uważa, że słowa premiera przejdą do historii. — Za 100 lat jak ktoś będzie czytał takie zdania, to może ich nie rozumieć — komentuje. Zaznacza, że także jako obywatel Polski jest „oburzony” wypowiedzią Mateusza Morawieckiego, bo jego zdaniem użycie sformułowania polscy i niemieccy „sprawcy” to jest też „zafałszowanie historii i złamanie ustawy o IPN”.

— Byli polscy szmalcownicy, ale porównywanie ich z niemieckimi sprawcami w jednym zdaniu, to wygląda, jakby byli podobni — mówi rabin.

Zagłosuj

Czy zauważasz wśród Polaków zachowania antysemickie?

Liczba głosów:

Zdaniem Schudricha relacje polsko-żydowskie są dziś bardzo napięte.

— Niestety najbardziej napięte, odkąd pamiętam. To najgorszy moment w ostatnich 30 latach — uważa gość Radia ZET.

— Rozumiem intencje nowej ustawy o IPN — bronienie dobrego imienia Polski, to nie jest antyżydowskie — ale problemem jest to, że za granicą ludzie widzą to źle — ocenia.

— Rozmawiałem wczoraj z bardzo dobrym przyjacielem z Jerozolimy. Powiedział: Michael, to pierwszy raz, kiedy nie wiem, jaki powinien być następny krok — mówi rabin. Jego zdaniem należy rozmawiać, a „każda ze stron, która powiedziała coś nieodpowiedniego, powinna tłumaczyć to i przeprosić”.

Cała rozmowa na radiozet.pl.