Rurociąg na ścieki ma zacząć działać w sobotę. Dworczyk ponagla władze Warszawy

06.09.2019 11:38
Michał Dworczyk
fot. PAP

Na tymczasowej przeprawie przy Moście Północnym w Warszawie wojsko montuje już rurociąg, którym popłyną ścieki. Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił, że nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy popłyną nim w sobotę, najpóźniej w niedzielę. Dworczyk ponaglił też władze Warszawy, by sprecyzowały termin naprawy w oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka potrwa dłużej niż deklarowane przez miasto dwa miesiące. W wyniku awarii dwóch kolektorów do Wisły spływa 3 tys. litrów ścieków na sekundę. Zarządzający oczyszczalnią MPWiK ozonuje ścieki i pracuje nad naprawą, do której doszło na styku dwóch rur różnej średnicy.

Obie nitki rurociągu do oczyszczalni Czajka rozpoczną działanie w sobotę wieczorem, najdalej w niedzielę w godzinach porannych.

Michał Dworczyk, szef KPRM

Tymczasem służby państwa regularnie informują o postępach na budowie tymczasowej przeprawy. Wojsko kładzie na niej rurociąg tymczasowy, którym popłyną do oczyszczalni ścieki z lewego brzegu stolicy.

Zobacz także

Dworczyk popędza władze Warszawy. „Jakie alternatywne rozwiązanie przewidują?”

Dworczyk zaznaczył, że rurociąg miał zadziałać już w piątek, ale ze względu na „warunki techniczne i opinię inżynierów” ścieki zostaną puszczone dzień. Szef kancelarii premiera zaapelował do władz Warszawy o informacje w zakresie naprawy w oczyszczalni ścieków. Podkreślił, że rurociąg jest rozwiązaniem tymczasowym.

Rurociąg, który jest budowany, to rozwiązanie ekstraordynaryjne, tymczasowe. Jak podejmowaliśmy decyzję o budowie, jak zaczynaliśmy budowę, słyszeliśmy, że awaria ma być usunięta mniej więcej po miesiącu. Zakładaliśmy, że może dwa miesiące z poślizgiem to rozwiązanie będzie działało. Teraz słyszymy, że okres naprawy może potrwać o wiele, wiele dłużej. Oczekujemy więc od władz miasta informacji na temat tego, jakie alternatywne rozwiązanie władze miasta przewidują.

Michał Dworczyk

RadioZET.pl/PAP