Michał Dworczyk w Radiu ZET: jeżeli ktoś łamie prawo, musi liczyć się z konsekwencjami

Redakcja
28.01.2019 09:31
Michał Dworczyk w Radiu ZET: jeżeli ktoś łamie prawo, musi liczyć się z konsekwencjami
fot. RadioZET

– Dzisiaj w Polsce wszyscy są równi wobec prawa i nie ma żadnej taryfy ulgowej. Jeżeli ktoś łamie przepisy, jeżeli ktoś łamie prawo, musi liczyć się z konsekwencjami. Chciałbym oczywiście, żeby te wszystkie kwestie zostały jak najszybciej wyjaśnione – mówi w Radiu ZET Michał Dworczyk, szef KPRM i były wiceszef MON o zatrzymaniu przez CBA 6 osób, w tym byłego rzecznika MON Bartłomieja M.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dworczyk nie ukrywał w „Gościu Radia ZET”, że nie spodziewał się takich wiadomości. „Jestem zaskoczony jak wszyscy, którzy usłyszeli o tych informacjach” – mówi Beacie Lubeckiej. Jego zdaniem „dzisiaj formułowanie jakichkolwiek tez jest absolutnie przedwczesne” i byłoby to nieodpowiedzialne.

Zobacz także

Gość Beaty Lubeckiej zwraca uwagę na jedno zdanie z doniesień medialnych w sprawie zatrzymania sześciu osób przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. „W drugim zdaniu tej informacji jest zdanie, że ówczesny szef MON o tych sprawach nie posiadał wiedzy” – zaznacza. Jako były wiceminister obrony narodowej wylicza, że w MON pracuje ponad 1,5 tysiąca osób. „Trudno oczekiwać, że minister ma wiedzę na temat każdego z pracowników. Każdy urzędnik i polityk PiS uważnie śledzi informacje tego typu, jakie pojawiły się dzisiaj rano” – twierdzi Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera skomentował też wczorajszy marsz w Oświęcimiu zorganizowany przez Piotra Rybaka, skazanego za spalenie kukły żyda. „Przykre jest to, że ta sprawa zostaje wykorzystana politycznie. Prominentni działacze PO już formułują tezę, że w Polsce mają miejsce akty antysemityzmu” – twierdzi gość Radia ZET. Powołuje się przy tym na raport UE z listopada 2018 roku. „Według niego Polska jest krajem na jednym z ostatnich miejsc, gdzie dochodzi do aktów antysemickich” – zauważa. Zapewnia przy tym, że jeśli wczoraj w Oświęcimiu padły słowa podżegające do nienawiści lub przestępstwa, „cały wymiar sprawiedliwości wyciągnie z tego konsekwencje”.

Zobacz także

Beata Lubecka zauważyła, że to właśnie prokuratura za czasów Zbigniewa Ziobry wnioskowała o mniej surową karę dla Piotra Rybaka. Michał Dworczyk odpowiada, że „to nie Zbigniew Ziobro prowadzi to albo inne postępowanie, a prokurator. Decyzje podejmuje niezawisły sąd”.

Szef KPRM powiedział też w Radiu ZET, jak wyglądało piątkowe spotkanie premiera Morawieckiego z parlamentarzystami różnych ugrupowań po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza: „Spotkaliśmy się po to, żeby omówić propozycje zmian legislacyjnych, które miałyby uniemożliwić w przyszłości tak dramatyczne zdarzenia. Zostało uzgodnione, że kluby i koła parlamentarne przedstawią ekspertów przy Ministerstwie Zdrowia, którzy zaczną pracować nad propozycjami” – mówi w Gościu Radia ZET.

– Myślę, że w perspektywie kilku tygodni pojawi się gotowy projekt legislacyjny – przewiduje Dworczyk.

Szef KPRM dodał, że informacja na temat przebiegu śledztwa w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza pojawi się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

RadioZET.pl/BM