Zamknij

Racibórz opłakuje zastrzelonego policjanta. "Zostawiłeś nas w rozpaczy"

07.05.2021 14:02
Pogrzeb policjanta Michała Kędzierskiego
fot. PAP/Hanna Bardo

W Raciborzu odprawiono mszę w intencji policjanta aspiranta Michała Kędzierskiego, który zginął podczas interwencji. Komendant policji w Raciborzu mówił na pogrzebie o rozpaczy i wspominał policjanta jako „dobrego człowieka”. Tłumnie pod kościół przyszli mieszkańcy z kwiatami, wstrząśnięci tym, co się stało.

Pogrzeb policjanta z Raciborza w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii zgromadził tłumy policjantów i mieszkańców miasta. Obecny był również minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz komendant główny policji Jarosław Szymczyk. Mowę pogrzebową pełną żalu po zmarłym koledze wygłosił komendant policji w Raciborzu, Łukasz Krebs.

„Zostawiłeś w rozpaczy nas wszystkich. To dla mnie ogromny zaszczyt i honor, że mogłem mieć w swoich szeregach takiego policjanta” – powiedział Krebs i dodał, że aspirant Michał Kędzierski „był dobrym człowiekiem, otwartym na ludzi i świat”.

– Zawsze pozostaniesz w naszych sercach jako ciepły, życzliwy i uczynny kolega – mówił do żałobników komendant Łukasz Krebs.

W kościele ustawiono trumnę ze zdjęciem aspiranta Michała Kędzierskiego, przepasane czarną wstęgą i wielki wieniec kwiatów. Obok wyeksponowano też państwowe odznaczenia do prezydenta Andrzeja Dudy przyznane tragicznie zmarłemu policjantowi za dzielność.

Pogrzeb policjanta w Raciborzu. Zginął na służbie

Reporterka Radia ZET Daria Klimza rozmawiała z mieszkańcami Raciborza, którzy także przyszli pożegnać tragicznie zmarłego policjanta. Jedna z mieszkanek mówi, że 

– Straszna tragedia. Ja nie mogę się z tym pogodzić. Bo on mi naprawdę tyle pomógł. On mi syna na nogi postawił. Dlatego tutaj jestem – mówiła kobieta poruszona śmiercią funkcjonariusza. Inny mieszkaniec wyraził zaniepokojenie, że w Raciborzu narasta przestępczość. „To jest tragedia. Ale przemoc się rozprzestrzenia, narkotyki. Nic nie zrobimy z tym, chyba że się wszyscy jakoś zmobilizujemy" - stwierdził.

Policjanci pożegnali aspiranta Michała Kędzierskiego

Funkcjonariusze włączyli w radiowozach sygnały świetlne i syreny, aby upamiętnić kolegę, który zginął na służbie. Michał Kędzierski został też pośmiertnie odznaczony Krzyżem zasługi za dzielność przez prezydenta Andrzeja Dudę. Awansowano go również na stopień aspiranta.

Aspirant Michał Kędzierski zginął przy ul. Chełmońskiego, gdy próbował wylegitymować mężczyznę, który podając się za funkcjonariusza, w ubiorze przypominającym mundur, próbował kontrolować kierowców. Podczas interwencji 40-letni Radosław Ś. wyciągnął broń i strzelił do funkcjonariusza. Jego kolega z patrolu postrzelił napastnika w udo.