Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Były radny PiS, hodowca ziemniaków i lider protestu rolników. Kim jest Michał Kołodziejczak?

12.12.2018 21:42
xxx wiadomosci

Liderem środowej blokady rolników autostrady A2 był Michał Kołodzejczak, który nazywany jest "nowym Lepperem". Kim jest 30-letni rolnik, który postanowił rzucić wyzwanie rządowi Prawa i Sprawiedliwości?

Michał Kołodziejczak. Kim jest. Protest rolników na autostradzie A2 fot. Mateusz Grochocki/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podał "Dziennik Łódzki", Kołodzejczak w latach 2014-2018 był radnym miasta i gminy Błaszki (woj. łódzkie). Został wybrany z list PiS. 

Rolnik dał się poznać przede wszystkim jako uczestnik lub organizator protestów. Przed laty odpowiadał za demonstracje przeciwko budowie farmy wiatrowej we wsi Wróblew. Ta akcja nie przyniosła skutki, bo wiatraki zostały ostatecznie zbudowane blisko jego gospodarstwa rolnego.

Miał prawie milion złotych przychodu 

Kołodziejczak wiosną tego roku stanął na czele Unii Warzywno-Ziemniaczanej, która wystąpiła przeciwko polityce rolnej rządu PiS. 

Wśród najważniejszych postulatów znalazł się apel o bardziej zdecydowaną walkę a afrykańskim pomorem świń (ASF), poprawa kontaktów handlowych z Rosją czy powstrzymanie importu żywności z Ukrainy.

W marcu sympatycy ruchu blokowali drogi w gminach Wróblew, Błaszki i Warta. Natomiast na początku maja 120 traktorów zablokowało drogi w Sieradzu. Protestujący rolnicy wyrzucili wówczas na ulicę kapustę i zatopili w niej flagę Unii Europejskiej.

Blokadami z udziałem rolników zasłynął w latach 90. przywódca Samoobrony Andrzej Lepper (późniejszy minister rolnictwa i wicepremier), dlatego Kołodziejczyk jest teraz z nim porównywany.

Największy protest w Warszawie Unia Ziemniaczano-Warzywna zorganizowała w lipcu, w którym wzięło udział kilkaset osób. Kołodziejczak jest również liderem innego nowego ugrupowania Agro Unia, które ma "zjednoczyć rolników ze wszystkich regionów i wszystkich branży rolniczej produkcji, by wspólnie zawalczyć o interesy wsi i producentów rolnych".

Jak zaznaczył portal Gazeta.pl, Kołodziejczak zawodowo zajmuje się uprawą ziemniaków.

Posiada 13,5-hektarowe gospodarstwo rolne. W ubiegłym roku jego działalność przyniosła mu przychód na poziomie 900 tys. złotych, co wynika z jego oświadczenia majątkowego za czasów kadencji radnego. 

Blokada na autostradzie

W środę Kołodziejczak przewodził protestowi na autostradzie A2 na odcinku Łódź – Warszawa, na wysokości Brwinowa. Kilkudziesięciu rolników z ruchu AGROunia zablokowali drogę. Autostrada była zablokowana do godz. 15, kiedy to rolnicy zapowiedzieli koniec protestu.

Protestujący rolnicy domagali się m.in. odszkodowań za wybite świnie w związku z walką z wirusem ASF. Żądają audytu środków przekazywanych rolniczym organizacjom branżowym, a także chcą "uzdrowienia Izb Rolniczych".

- Gra się zaczyna. Nie damy sobą pomiatać. Zostały ustalone niektóre rzeczy. Bardzo wątpimy w rozwiązanie tych spraw po naszej myśli, ale pokazaliśmy ministrowi, że potrafimy, że polski rolnik potrafi razem zadziałać. W środę wszyscy koledzy odmówią przyjęcia mandatów – powiedział Kołodziejczak.

Podczas protestu z rolnikami spotkał się minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

- Minister dał słowo, że będzie działał, będzie rozmawiał. (…) Obiecał, że wstawi się za nami u premiera, u ministra MSWiA i zobaczymy, ile są warte jego słowa - zaznaczył Kołodziejczak.

RadioZET.pl/Dziennik Łódzki/Gazeta.pl/PAP/PTD

Oceń