Zamknij

Ekspert Dudy o pomysłach PiS ws. sądów: niekonstytucyjne, miały na celu tylko zmiany kadrowe

Redakcja
06.09.2017 22:40
Królikowski
fot. Wikimedia.Commons

Ustawy o sądownictwie zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę były niekonstytucyjne, nie miały na celu reformy, a tylko zmiany kadrowe - mówi Radiu ZET prof. Michał Królikowski, który jako ekspert pomaga prezydentowi Dudzie przygotować nowe projekty ustaw.

Zobacz także

Michał Królikowski to doktor habilitowany prawa i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2011-14 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (gdy resortem kierowali kolejno Jarosław Gowin i Marek Biernacki), wcześniej piastował stanowisko dyrektora Biura Analiz Sejmowych.

Teraz, jako ekspert legislacyjnym pomaga Andrzejowi Dudzie w tworzeniu propozycji zmian w sądownictwie. Przypomnijmy, że w lipcu prezydent zawetował dwie z trzech procedowanych przez PiS ustaw, mających na celu zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Zbyt duże kompetencje dla ministra

W opinii prof. Królikowskiego, ustawy przygotowane przez PiS dawały zbyt duży wpływ na dobór sędziów szefowi resortu (pełniącemu jednocześnie funkcję Prokuratora Generalnego). Ekspert nie chciał powiedzieć wprost, czy nowe prawo zwiększy w tej kwestii kompetencje prezydenta, przyznaje jednak, że jego zdaniem tak właśnie powinno być.

Zobacz także

- Minister sprawiedliwości nie jest właściwym przedstawicielem władzy wykonawczej w relacjach z Sądem Najwyższym i Krajową Radą Sądownictwa. Jeżeli już ktoś taką rolę miałby pełnić, to właśnie prezydent - powiedział.

Braki kadrowe

Zwrócił on również uwagę na inny fakt, mianowicie braków wakatów personalnych w sądach w całej Polsce, które w wyniki całego zamieszania, nie zostały obsadzone - mowa o prawie 600 etatach.

Zobacz także

- Oczekiwano na te nowe ustawy, aby sędziów dobierać inaczej. Jest ogromna zapaść w orzecznictwie, ponieważ są wydziały, gdzie obsada kadrowa jest 60-procentowa - mówił.

- Mamy do czynienia z sytuacją, która pod hasłami przebudowy państwa, realnie osłabia dostępność do wymiaru sprawiedliwości - zakończył.

RadioZET.pl/MSo/MP