Zamknij

Mielno. Mors sprawił sensację na plaży. "Pierwszy taki przypadek w historii"

23.06.2022 19:43
Mielno, mors
fot. ilustracyjne. Shutterstock

Na dzikiej plaży w Mielnie pojawił się mors. Zdjęcie drapieżnego ssaka morskiego opublikował w mediach społecznościowych lokalny portal. "To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek" – napisano. Naturalnym miejscem występowania morsa są wody przybrzeżne Arktyki. 

"Dziś na mieleńskiej plaży pojawił się prawdziwy... mors. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Bałtyku" – napisał na Facebooku Puls Mielna-Mielno News. Zwierzę znalazło się pod opieką specjalistów Błękitnego Patrolu WWF i Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu. "Mors po prostu musi odpocząć i nabrać sił przed dalszą podróżą" – czytamy. 

Mielno. Mors sprawił sensację na plaży. Gdzie żyje?

Mors arktyczny to gatunek dużego drapieżnego ssaka morskiego, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel dawniej licznej w gatunki rodziny morsowatych. Najbardziej lubi płytkie wody przybrzeżne Arktyki w pobliżu pływających pól lodowych, więc często można go również zobaczyć jak pływa na krach lodowych.

Mors pełnił ważną rolę w życiu mieszkańców Arktyki, którzy polowali na niego dla mięsa, skór, tłuszczu, kłów i kości. Jego ciało osiąga długość od 2,5 do 4,3 metrów. Jest osłonięte grubą na 3,5 cm pofałdowaną skórą. Masa ciała morsa mieści się w przedziale od 400 do 1500 kg. Samce są większe od samic. Morsy żyją do 50 lat.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl

C