Dziennikarze nielegalnie przewożeni na przyczepach. Spóźniona reakcja policji?

Redakcja
14.11.2018 19:07
Mierzeja Wiślana. Dziennikarze nielegalnie przewożeni na przyczepach
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Powraca sprawa październikowej konferencji prasowej prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Kierowcy traktora i samochodu ciężarowego, którzy na przyczepach wieźli dziennikarzy na to spotkanie, zostali zatrzymani do kontroli przez policję. Jednak do interwencji doszło dopiero po zakończeniu spotkania z politykami partii rządzącej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podał portal WP.pl, policjanci przyznali, że przewożenie dziennikarzy na przyczepie było niezgodne z art. 63 Kodeksu drogowego, który zabranie tego typu transportu.

Początkowo Komenda Główna Policji argumentowała, że pojazdy z dziennikarzami nie poruszały się drogami publicznymi, co może wykluczać stosowanie pewnych przepisów ruchu drogowego. 

Sprawa dotyczy zdarzenia z 16 października tego roku. Prezes PiS wraz z ministrem żeglugi i pomorskimi działaczami partii rządzącej na plaży w okolicy miejscowości Nowy Świat wzięli wtedy udział w konferencji prasowej. Podczas niej Kaczyński wbił symboliczny słupek pod wykonanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Było to tylko symboliczne rozpoczęcie inwestycji, na którą nie zostały jeszcze wydane żadne pozwolenia budowlane.

Zobacz także

Na to spotkanie dziennikarze zostali przetransportowani traktorem i samochodem ciężarowym. Jak wspominają uczestnicy przejazdu, których cytuje WP.pl, niektórzy policjanci biernie przyglądali się zaproszeniu przedstawicieli mediów na przyczepy.

Zobacz także

Zupełnie innego zdania byli inni funkcjonariusze z Pomorza, którzy godzinę po uroczystości z prezesem PiS zatrzymali dwa pojazdy przewożące dziennikarzy na przyczepach i zostali oni pouczeni.

Jednak interwencja miała miejsce dopiero po tym, jak przedstawiciele mediów zostali przewiezieni na miejsce spotkania z politykami i odwiezieni z powrotem.  

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PTD