Kosztowne bezpieczeństwo miesięcznic smoleńskich. Tylko w czerwcu prawie pół miliona zł na policję

Redakcja
22.06.2017 07:42
Miesięcznice smoleńskie: Rosną koszta pracy policji i bezpieczeńśtwa
fot. RadioZET.pl

Gwałtownie rosną koszty utrzymania bezpieczeństwa na wydarzeniach związanych z miesięcznicami smoleńskimi. Tylko w czerwcu praca funkcjonariuszy podczas comiesięcznego wydarzenia kosztowała prawie pół miliona złotych. Dotyczy to zarówno spotkań zwolenników PiS, jak i opozycji.

Jak podliczył serwis OKO.press, podczas czerwcowej miesięcznicy smoleńskiej pracowało 1891 policjantów. Szacunkowy koszt ich pracy wyniósł 440 335.71 zł. Co ciekawe jeszcze przed dwoma laty bezpieczeństwo uczestników comiesięcznych spotkań było dużo tańsze i mieściło się w kwocie ok. ośmiu tys zł. Mało tego, ostatnia miesięcznica skalą wydatków przyćmiła nawet poprzednie rocznice tragedii smoleńskiej. W latach 2015 i 2016 zapewnienie ochrony uroczystości kosztowało odpowiednio ok. 209 tys. zł i ponad 394 tys. zł.

Podobnie jak w przypadku miesięcznic, bezpieczeństwo uczestników na rocznicach znacznie nabrało wartości w tym roku. 10 kwietnia 2017 roku pracowało 3365 funkcjonariuszy, a ich praca warta była 706 tys. złotych.

Ceny rosną przez zwolenników PiS i opozycji

Na wykresie wyraźnie widać, że koszty gwałtownie poszybowały w górę dopiero w tym roku. Stołeczna policja tłumaczy, że koszty dotyczą zarówno spotkań związanych ze środowiskiem sympatyków PiS, jak i tych organizowanych przez opozycję.

I rzeczywiście, tam gdzie spotykają się obie grupy bardzo łatwo o mniej cywilizowane metody „wymiany poglądów”. 10 czerwca wieczorem podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kilkadziesiąt osób usiadło w poprzek jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki Marszu Pamięci.

Policja skierowała 91 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu. Wśród kontrmanifestujących był min. Władysław Frasyniuk, który - jak podała policja - odpowie z naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Grozi za to nawet 3 lata więzienia.

RadioZET.pl/OKO.press/maal