Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ardanowski ostro ws. nielegalnego uboju. „Incydentalna sprawa została wyolbrzymiona”

04.02.2019 15:12
xxx wiadomosci

„Porozumienie rolnicze” – tak ma się nazywać instytucja dialogu społecznego, która ma się zająć rozwiązywaniem problemów rolnictwa. „Twierdzenie, że na rynki trafiło mięso z chorych krów to nadużycie” – oświadczył w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak podkreślił, wszystkie osoby odpowiedzialne poniosą karę.

Jan Krzysztof Ardanowski fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Telewizja TVN24 wyemitowała reportaż o nielegalnym uboju chorych krów, który odbywał się w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka. W ubiegłym tygodniu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o cofnięciu zgody na prowadzenie działalności rzeźni, w której – jak wynikało z reportażu – ubijano chore krowy i sprzedawano ich mięso.

Resort rolnictwa przekazał także, że zabezpieczone mięso zostało przebadane. W piątek rzeczniczka KE Anca Paduraru poinformowała, że mięso z nielegalnego uboju krów w rzeźni w Polsce trafiło do 14 krajów Unii Europejskiej. Oprócz Polski są to: Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Węgry, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Niemcy i Słowacja.

Ardanowski ws. nielegalnego uboju

– Incydentalna sprawa związana z nielegalnym ubojem zwierząt została wyolbrzymiona do niewyobrażalnych rozmiarów i grozi wizerunkowi już nie tylko mięsa z Polski, ale polskiej żywności na świecie – powiedział Ardanowski na poniedziałkowej konferencji prasowej. Szef resortu rolnictwa dodał, że Polska jest coraz bardziej liczącym się eksporterem żywności na świecie.

– Jesteśmy jednym z głównych graczy na światowych rynkach żywności i kwestionowanie wizerunku polskiej żywności, podkreślanie patologii, która została wskazana przez działającego, jak sądzę, w dobrej wierze dziennikarza, może zaszkodzić temu wizerunkowi – zaznaczył minister.

– Twierdzenie, że na rynki trafiło mięso z chorych krów to nadużycie – mówił Ardanowski. Minister rolnictwa zaznaczył też, że „trzeba miarkować się w ocenach”. Podkreślał, że ujawniono proceder nielegalnego uboju bez obecności weterynarza, a nie uboju chorych zwierząt.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń