Zamknij

Szykuje się kolejna masowa wycinka drzew? Leśnicy chcą interwencji premier

Redakcja
26.07.2017 08:45
Szykuje się kolejna masowa wycinka drzew? Leśnicy chcą interwencji premier
fot. Pixabay

Leśnicy z "Solidarności" piszą list do premier Beaty Szydło. Nie zgadzają się, żeby lasy państwowe przekazały do rządowego programu "Mieszkanie Plus" ponad 600 tysięcy hektarów gruntów. Grozi to spadkiem lesistości Polski o 4 procent. 

Sprawdź najnowszy temat w naszym nowym serwisie MAM ZDANIE i weź udział w dyskusji

Decyzję o przekazaniu terenów leśnych pod budowę mieszkań umożliwi ustawa, którą zajmie się dziś senat. Wczoraj projekt bez poprawek przyjęły dwie połączone senackie komisje.

Mimo że Lasy Państwowe popierają program ''Mieszkanie Plus'' i są gotowe wspomóc rządowy projekt mieszkaniowy to obawiają się, że tworzone właśnie prawo doprowadzi do masowej wycinki drzew i lasów. - Szef jest absolutnie wściekły - mówi w rozmowie z ''Gazetą Wyborczą'' anonimowy pracownik Lasów Państwowych. 

Zobacz także

Leśnicy uważają, że jeśli nawet na gruntach nie staną bloki z mieszkaniowego programu, to skarb państwa będzie mógł w przyszłości sprzedać je deweloperom lub drogowym inwestorom. "Solidarność", która jest przychylna ministrowi Szyszce, pisze do premier, że jeśli dojdzie do spieniężenia polskich lasów, to leśnicy wyjdą na ulice.

Mieszkanie Plus

Rządowy program ''Mieszkanie Plus'' wystartował w ubiegłym roku. Jego podstawowym celem jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych. Rząd chce, by w 2030 roku liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań.

Pierwsze łopaty pod budowę nowych mieszkań zostały wbite w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W Starogardzie Gdańskim ruszyły zapisy na lokale. 

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/DG