Zamknij

Mieszkanie plus dla poszkodowanych przez nawałnice

Redakcja
23.08.2017 10:53
Mieszkanie plus dla poszkodowanych przez nawałnice
fot. Pixabay

W programie Mieszkanie plus (M+) przewidzieliśmy pierwszeństwo dla osób poszkodowanych wskutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Unia decyduje o wychowaniu. Zachęca ojców do urlopów tacierzyńskich kosztem matek. Czy to integracja w polską rodzinę? Wyraź swoją opinię w serwisie MAM ZDANIE!

Jak mówił Żuchowski, zgodnie z ustawą są dwa "najważniejsze" kryteria przyznawania prawa do wynajmu mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus (M+). - Pierwsze kryterium obejmuje te osoby, które ucierpiały wskutek żywiołu - wyjaśnił.

- Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie z punktu widzenia obecnej sytuacji i działania niszczycielskiego żywiołu, który dotknął mieszkańców kilku województw naszego kraju. Mam nadzieję, że na terenach dotkniętych przez nawałnice we współpracy z samorządami i przedsiębiorcami uda się takie inwestycje wkrótce zrealizować - dodał.

Z kolei drugie kryterium dotyczy osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

Zobacz także

W drugim przypadku - jak tłumaczył - chodzi o osoby, które zostały wywłaszczone w wyniku budowy drogi, czy linii energetycznej. Podkreślił, że nie chodzi tu o ludzi dotkniętych reprywatyzacją.

- Dzisiaj musimy czasami powiedzieć ''Człowieku, budujemy drogę, musisz się wyprowadzić''. W takim przypadku proponujemy określoną kwotę pieniędzy odpowiadającą wartości nieruchomości i rekompensującą finansowo tę stratę - tłumaczył Żuchowski.

W wielu przypadkach oznacza to jednak oferowanie pozornie znacznych środków finansowych, przy jednoczesnym pozbawieniu źródła utrzymania (np. gospodarstwa rolnego). W konsekwencji prowadzi to do tego, że osoby wywłaszczone, w dłużej perspektywie czasowej, mogą mieć problemy z utrzymaniem dotychczasowego standardu życia, a w przypadku zużycia otrzymanych środków finansowych - ze znalezieniem źródła utrzymania.

- Dzięki rozwiązaniom wprowadzanym przepisami ustawy o KZN, taka osoba nie tylko będzie mogła otrzymać, w miejsce odszkodowania, tj. środków pieniężnych, nieruchomość odpowiadającą wartości nieruchomości wywłaszczanej, w tym mieszkanie lub nieruchomość budynkową, ale także będzie miała pierwszeństwo przy ubieganiu się o najem mieszkania o czynszu normowanym w programie Mieszkanie plus – poinformował Żuchowski.

- Jeśli należne odszkodowanie będzie większe niż wartość nieruchomości oferowanej w zamian za nieruchomość wywłaszczaną – osoba taka resztę pieniędzy otrzyma na swoje konto – stwierdził.

Zobacz także

Program M+ składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej, której zasady określa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku sierpnia ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W części komercyjnej przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys., mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł. Pierwszych 186 mieszkań w ramach programu realizowanego przez BGKN zostanie oddanych do użytkowania w czerwcu 2018 roku w Białej Podlaskiej. W połowie lipca było tam 740 chętnych na M+.

RadioZET.pl/PAP/DG