Zamknij

Tyle będzie kosztowało Mieszkanie Plus. Za dużo?

Redakcja
17.02.2018 14:57
Tyle będzie kosztowało Mieszkanie Plus. Za dużo?
fot. Pixabay

Opłaty za Mieszkanie plus w Jarocinie są za wysokie - powiedział PAP dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Jego zdaniem czynsze na rynku komercyjnym bywają niższe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mieszkanie plus. Ceny mieszkań

Jak podało jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS), całkowity koszt wynajmu 55-metrowego lokalu w ramach Mieszkania plus w Jarocinie wraz z opłatami (także z ogrzewaniem) wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. Obecnie domy są wykańczane. Pierwsi lokatorzy będą mogli się wprowadzić do mieszkań w drugiej połowie kwietnia 2018 roku.

"Niestety, to zbyt dużo dla tego programu. Rynek komercyjny oferuje nawet niższe czynsze" - powiedział Cebula. Zauważył jednak, że "dla rodzin z mniejszymi dochodami program Mieszkanie plus jest dzisiaj często jedyną realną szansą na własne lokum".

Zobacz także

"W przypadku mieszkania o powierzchni 55 m kw. trzeba zebrać gotówkę w kwocie powyżej 200 tysięcy" - powiedział dyrektor HRE Think Tank. "Część z tych rodzin z różnych powodów - brak wkładu własnego do kredytu, trudna przeszłość w budowaniu historii kredytowej - jest wykluczona w dążeniu do podstawowej potrzeby, czyli do bezpiecznego dachu nad głową dla siebie i rodziny" - zaznaczył Cebula.

Mieszkania plus w Jarocinie 

W Jarocinie całkowity koszt wynajmu 55-metrowego mieszkania, łącznie z mediami oraz z ogrzewaniem, wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. W przypadku mniejszego metrażu (35 m kw.) będzie to 800 zł. Komercyjny charakter inwestycji finansowanej przez BGK Nieruchomości sprawia, że nie jest ona objęta kryteriami określonymi w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Zagłosuj

Zgłosisz się do programu Mieszkanie Plus?

Liczba głosów:

Inwestycja jest realizowana w trzech miejscach - w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce oraz w Siedleminie. Łącznie powstaje w Jarocinie 258 mieszkań. Samorząd przyznał już te lokale 9 grudnia ub. roku. Przyszli lokatorzy otrzymali wtedy decyzję o przyznaniu mieszkania wraz z dokładnym adresem.

Domy z programu Mieszkanie plus budowane są bez garaży podziemnych

Celem programu Mieszkanie plus jest zwiększenie podaży mieszkań na wynajem. Trzonem Mieszkania plus są inwestycje realizowane przez przez BGK Nieruchomości.

BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 6 mld zł. Inwestycje są realizowane m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym.

RadioZET.pl/PAP/DG