Zamknij

Żeromski marzył o „szklanych domach”. PiS chce zostawić Polskę drewnianą

Redakcja
11.09.2018 07:54
Żeromski marzył o „szklanych domach”. PiS chce zostawić Polskę drewnianą
fot. Przemyslaw Ziemacki/East News

W rządowym programie „Mieszkanie plus” będzie można budować domy wielorodzinne z drewna – czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek, 11 września wchodzi w życie nowelizacja prawa ochrony środowiska. Przewiduje powołanie do życia spółki akcyjnej Polskie Domy Drewniane. W przyszłości będzie budowała domy z drewna pod wynajem z rządowego programu „Mieszkanie plus”. Będzie mogła także nabywać grunty, przeprowadzać prace remontowe i modernizację budynków mieszkalnych, kupować i sprzedawać drewno, rozwijać nowe technologie przetwarzania drewna – czytamy w gazecie.

Mieszkanie plus. Domy z drewna 

Nowe przepisy przewidują również, że założycielami Polskich Domów Drewnianych będą: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Kapitał zakładowy spółki ma wynieść 50 mln złotych – informuje gazeta.

Przepisy przewidują też limit wydatków NFOŚiGW w latach 2018-2027. W 2018 roku wyniesie 60 mln zł, w 2019 roku 500 mln zł, w 2020 roku 400 mln – napisała „Rz”.

Zobacz także

W Polsce powstaje mało budynków mieszkalnych z drewna. Głównie to domy jednorodzinne. To paradoks, ponieważ jesteśmy jednym z największych producentów tego surowca na świecie. W naszym kraju działa wiele firm, które produkują tego typu domy, ale na eksport, głównie do Skandynawii i Niemiec – przypomina gazeta.

RadioZET.pl/PAP/DG