Zamknij

Migranci utknęli na bagnach, ratowali ich mundurowi. "Akcja była walką o zdrowie i życie"

15.12.2021 10:25
Akcja ratunkowa przy granicy. Migranci w bagnach
fot. Terytorialsi Twitter.com

Funkcjonariusze Straży Granicznej wraz ze strażakami i żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej ratowali we wtorek migrantów, którzy sforsowali polsko-białoruską granicę i utknęli na bagnach w rejonie Michałowa. – Czworo obywateli Syrii utknęło na bagnach. Dwie osoby trafiły do szpitala - poinformowała Straż Graniczna.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej nie został opanowany, mimo znaczącego uspokojenia sytuacji względem tej z połowy listopada. Niemniej wciąż dochodzi do prób wtargnięcia do Polski, w skrajnych warunkach pogodowych.

Strażnicy graniczni poinformowali, że we wtorek 14 grudnia, wraz ze strażakami i terytorialsami ratowali migrantów, którzy utknęli na bagnach, już na terytorium Polski.

Migranci utknęli na bagnach. "Dwie osoby przewieziono do szpitala"

"Wczoraj funkcjonariusze SG z placówek w Michałowie i Narewce wspólnie z KG PSP prowadzili przez kilka godzin akcję ratowniczą. Czworo imigrantów ob. Syrii utknęło na bagnach. Udało się ich odnaleźć m.in. dzięki dronowi terytorialsów. Dwie osoby przewieziono do szpitala" - podała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

O akcji poinformowały też Wojska Obrony Terytorialnej. W komunikacie przesłanym PAP czytamy, że żołnierze z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT brali udział w akcji ratowniczej na bagnach w okolicach zalewu Siemianówka, na terenie gminy Michałowo na Podlasiu.

"Akcja była walką o zdrowie i życie"

Terytorialsi przekazali, że w skrajnych warunkach pogodowych akcja była walką o zdrowie i życie zdesperowanych migrantów.

"Z uwagi na niskie temperatury i wyziębienie poszkodowanych akcja ratownicza była walką o ich zdrowie i życie. Z bagna wyłowionych zostało 3 mężczyzn oraz 1 kobieta, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Migranci byli wychłodzeni, ale w stanie stabilnym. Żołnierze wspólnie ze strażakami udzielili poszkodowanym niezbędnej pomocy przedmedycznej: po wyłowieniu i przetransportowaniu na noszach w bezpieczne miejsce, migranci zostali osuszeni i okryci kocami termicznymi, a potem przekazani służbom medycznym, które przetransportowały ich do pobliskiego szpitala. Akcja zakończyła się w okolicach godziny 21.30" - poinformował WOT. Żołnierze zaznaczyli, że szybka akcja ratunkowa była możliwa dzięki zlokalizowaniu migrantów przy pomocy drona rozpoznawczego. 

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, będący formalnie kontynuacją przepisów obowiązujących w stanie wyjątkowym (od września do końca listopada). Zakaz obejmuje 115 miejscowości przygranicznyuch w województwie podlaskim i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Terytorialsi Twitter/Straż Graniczna Twitter/PAP - Luiza Łuniewska

C