Zamknij

Migrantka w 8. miesiącu ciąży na granicy. "Za chwilę zaczęła się akcja porodowa"

05.10.2021 13:49
Straż Graniczna pomogła ciężarnej migrantce
fot. PAP/Radek Pietruszka

Minionej doby funkcjonariusze Straży Granicznej udzielili pomocy migrantce z Konga, która była w 8. miesiącu ciąży - poinformowała we wtorek rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska. Dodała, że kobietę przewieziono do szpitala, gdzie urodziła zdrowe dziecko. Pogranicznicy raportują, że tylko w ciągu minionej doby doszło do blisko 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Straż Graniczna namierzyła na granicy polsko-białoruskiej organizatora przerzutu migrantów. Mundurowi przekazali, że okazał się nim obywatel Holandii, który jechał po grupę cudzoziemców.

Rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska dodała, że wśród zatrzymanych przez pograniczników była grupa 16 migrantów, głównie z Iraku, wśród których znajdowała obywatelka Konga w ósmym miesiącu ciąży.

SG zatrzymała 16 migrantów. Rzeczniczka: Pomogliśmy kobiecie w ciąży 

– Zatrzymaliśmy te osoby, jedna z kobiet powiedziała, że jest w ciąży – przekazała Michalska. Dodała, że "za chwilę zaczęła się akcja porodowa". – Zawieźliśmy oczywiście tę kobietę do szpitala i wczoraj na szczęście kobieta urodziła zdrowe dziecko, więc ta akcja skończyła się bardzo dobrze – przekazała rzeczniczka SG.

Zaznaczyła przy tym, że zdarzenie najprawdopodobniej zakończyłoby się tragicznie, gdyby funkcjonariuszom nie udało się namierzyć organizatora przerzutu na czas. Z identyfikacji pograniczników wynika, że chodzi o 34-latkę z Konga, która nie miała przy sobie partnera. – Z tego co opowiadała, przez ostatnie lata mieszkała w Moskwie i dobrze posługuje się językiem rosyjskim – wyjaśniła Michalska.

Blisko 600 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Według rzeczniczki SG obecnie w centrach rejestracji cudzoziemców SG przebywa 38 dzieci. – Są to dzieci, które są ze swoimi rodzicami i razem z nimi trafią do strzeżonych ośrodków – poinformowała. W czasie kryzysu migracyjnego informowaliśmy o próbach odsyłania małych dzieci przez SG do lasów, już po polskiej stronie, w ramach tzw. push-back'ów. Kilku migrantów, którzy sforsowali polsko-białoruską granicę, zmarło już na terytorium RP.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Chomiuk, Wojciech Kamiński