Zamknij

Pence i Duda oddali hołd ofiarom Auschwitz-Birkenau

Redakcja
15.02.2019 12:46
Mike Pence i Andrzej Duda oddali hołd ofiarom Auschwitz-Birkenau
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence odwiedzili w piątek były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Wraz z małżonkami oddali hołd ofiarom zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Politykom towarzyszyły małżonki: Agata Kornhauser-Duda oraz Karen Pence.

Prezydent RP i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych weszli na teren byłego obozu przez bramę główną, którą wieńczy napis „Arbeit macht frei”.

Przeszli alejkami do bloków w byłym obozie Auschwitz I, w których mieści się muzealna ekspozycja przybliżająca m.in. przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości, w tym Polaków, Żydów i Romów, a także deportacje oraz masową zagładę Żydów.

Zobacz także

Pary prezydenckie złożyły również wieńce z kwiatów w barwach narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przed Ścianą Straceń, która znajduje się na dziedzińcu Bloku 11. W tym miejscu w czasie istnienia obozu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Wśród zgładzonych były także kobiety i dzieci.

Prezydent RP i wiceprezydent USA zeszli do celi męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Auschwitz. Znajduje się ona w podziemiach Bloku 11. 

W piątek obaj przywódcy z małżonkami odwiedzą również były obóz Auschwitz II-Birkenau.

To w nim Niemcy na masową skalę mordowali Żydów. Jest to także symbol męczeństwa narodu romskiego. Niemcy więzili w Auschwitz II-Birkenau wielu Polaków. Tam docierały m.in. w sierpniu 1944 r. transporty z naszymi rodakami deportowanymi z ogarniętej powstaniem Warszawy.

Zobacz także

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Mike Pence jest czwartym urzędującym wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, który zwiedzi Miejsce Pamięci. Przed nim byli tu George H.W. Bush, który później został wybrany na prezydenta, Al Gore oraz Dick Cheney. Były obóz zwiedzili też dwaj urzędujący prezydenci: Gerald Ford oraz George W. Bush.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD