Zamknij

Tylko u nas: Milionowe zadłużenie Instytutu Lecha Wałęsy

Redakcja
09.06.2017 12:36
Tylko u nas: Milionowe zadłużenie Instytutu Lecha Wałęsy
fot. Flickr

Kolejne kłopoty w Instytucie Lecha Wałęsy. Radio ZET dotarło do audytu, który nie zostawia suchej nitki na byłym zarządzie i radzie nadzorczej instytutu. Chodzi o willę Narutowicza przy ul. Parkowej w Warszawie. Marszałek Mazowsza w 2012 roku przekazał budynek na siedzibę fundacji, gdzie miała powstać biblioteka Lecha Wałęsy. Według dokumentu projekt ten przez dwa lata zadłużył instytut na przeszło 2 miliony złotych.

Marszałek Mazowsza przekazał willę, która nie nadawała się do użytku a trzeba było płacić za czynsz, sprzątanie i ochronę. W sumie tylko na te opłaty przez dwa lata wydano półtora miliona złotych. Jak czytamy w audycie - na podstawie ustnych umów zlecono projekt architektoniczny oraz remont i wypłacono z tego tytułu dwóm firmom prawie siedemset tysięcy złotych. Umowę dzierżawy zawarto na szczególnie niekorzystnych warunkach.

Zobacz także

- Część terenu przy tej willi była innego właściciela. To były roszczenia. Nie wolno było marszałkowi wynająć willi, gdy całość nie należała do niego - mówi Mieczysław Wachowski, który przejął wille w 2014 roku, gdy trafił do zarządu instytutu Lecha Wałęsy.

Aby opłacać zobowiązania związane z willą Narutowicza, instytut płacił pieniędzmi z grantów przeznaczonych na zupełnie inne cele i w ten sposób bardzo się zadłużył. 

Spółki Skarbu państwa chcą dzisiaj zwrotu grantów na sumę miliona siedmiuset tysięcy złotych za źle wydatkowane pieniądze.

RadioZET.pl/ro/DG