Walka ze smogiem. Ministerstwo nie wycofa miału węglowego, ekolodzy protestują

Redakcja
20.02.2017 14:46
Miał węglowy
fot. Twitter/Tygodnik Solidarność

Dziś mija termin konsultacji społecznych przepisów antysmogowych. Ministerstwo Energii zadecydowało, że - pomimo głośnego sprzeciwu ekologów - nie wycofa z rynku miału węglowego ani innych odpadów węglowych - mułu czy flotokoncentratu.

Zobacz także

O kontrowersjach związanych z dostępnością oraz szkodliwymi dla środowiska konsekwencjami użytkowania miału i mułu węglowego pisaliśmy już kilka dni temu. O wycofanie tych materiałów ze sprzedaży detalicznej apelowały organizacje ekologiczne. Natrafiły jednak na sprzeciw ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który wyraźnie stwierdził, że nie widzi potrzeby, aby wyżej wymienione paliwa zniknęły z rynku.

Resort zadecydował w poniedziałek, że miał i muł węglowy nadal będzie można kupować, zaś ewentualne sankcje prawne nie obejmą palenia w piecach domowych. Ekolodzy i samorządowcy biją na alarm, że te nowe - poddane jedynie kosmetycznej modyfikacji - przepisy nie sprawią, że jakość powietrza ulegnie poprawie. 

Chociaż miał węglowy i inne odpady na rynku pierwotnym będą mogli kupować tylko duzi dostawcy, to bez żadnego problemu i sankcji będą mogli je sprzedawać na rynku wtórnym. Czyli w tej kwestii nic zasadniczo się nie zmieni - nadal każdy będzie mógł kupić tańszy węglowy odpad i wrzucić do swojego pieca bez jakichkolwiek kar czy choćby kontroli - ostrzegają ekolodzy z Polskiego Alarmu Smogowego i zapowiadają protesty w tej sprawie. 

RadioZET.pl/AJ/MP