Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Walka ze smogiem. Ministerstwo nie wycofa miału węglowego, ekolodzy protestują

20.02.2017 14:46
xxx wiadomosci

Dziś mija termin konsultacji społecznych przepisów antysmogowych. Ministerstwo Energii zadecydowało, że - pomimo głośnego sprzeciwu ekologów - nie wycofa z rynku miału węglowego ani innych odpadów węglowych - mułu czy flotokoncentratu.

Miał węglowy fot. Twitter/Tygodnik Solidarność

O kontrowersjach związanych z dostępnością oraz szkodliwymi dla środowiska konsekwencjami użytkowania miału i mułu węglowego pisaliśmy już kilka dni temu. O wycofanie tych materiałów ze sprzedaży detalicznej apelowały organizacje ekologiczne. Natrafiły jednak na sprzeciw ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który wyraźnie stwierdził, że nie widzi potrzeby, aby wyżej wymienione paliwa zniknęły z rynku.

Resort zadecydował w poniedziałek, że miał i muł węglowy nadal będzie można kupować, zaś ewentualne sankcje prawne nie obejmą palenia w piecach domowych. Ekolodzy i samorządowcy biją na alarm, że te nowe - poddane jedynie kosmetycznej modyfikacji - przepisy nie sprawią, że jakość powietrza ulegnie poprawie. 

Chociaż miał węglowy i inne odpady na rynku pierwotnym będą mogli kupować tylko duzi dostawcy, to bez żadnego problemu i sankcji będą mogli je sprzedawać na rynku wtórnym. Czyli w tej kwestii nic zasadniczo się nie zmieni - nadal każdy będzie mógł kupić tańszy węglowy odpad i wrzucić do swojego pieca bez jakichkolwiek kar czy choćby kontroli - ostrzegają ekolodzy z Polskiego Alarmu Smogowego i zapowiadają protesty w tej sprawie. 

RadioZET.pl/AJ/MP

Oceń