Zamknij

Min.Finansów: mamy 5,9 mld złotych nadwyżki w budżecie w połowie roku

Redakcja
20.07.2017 23:35
Min.Finansów: mamy 5,9 mld złotych nadwyżki w budżecie w połowie roku
fot. Ministerstwo Finansów

Nadwyżka budżetu państwa wyniosła 5,9 mld zł – wynika z danych w okresie od stycznia do czerwca. Dochody budżetu państwa były wyższe o 25,1 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. To pierwszy taki przypadek w Polsce od lat 90.

Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w latach 90. – komentował Mirosław Gornowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w rozmowie z PAP. Ekonomista dodał, że to dobre rokowania dla założeń całorocznego deficytu, który może być mniejszy od zaplanowanego.

Wzrosły wpływy do budżetu

Jak informuje resort, dochody wyniosły 176,7 mld zł, czyli 54,3 proc. założonych w ustawie budżetowej. Z kolei, wydatki wyniosły 170,8 mld zł, czyli 44,4 proc. planowanych w ustawie budżetowej, w której zaplanowano 59,9 mld zł deficytu w całym 2017 r.

O dobrym wyniku naszego kraju ministerstwo poinformowało w komunikacie prasowym. – Według szacunkowych danych w okresie styczeń - czerwiec 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 25,1 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Wzrost dochodów podatkowych utrzymuje się w dalszym ciągu na wysokim poziomie, tj. 17,7 proc. rok do roku – czytamy.

Zagłosuj

Czy to zasługa rządu PiS?

Liczba głosów:

Silny argument dla rządu

Jak informuje MF, największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - czerwiec roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 7,1 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu Rodzina 500 plus w okresie styczeń - czerwiec br. – w roku ubiegłym wypłata tych świadczeń wystartowała od kwietnia.

Lepsze wpływy ze składek są zdaniem resortu głównym powodem tak wysokich wpłat do budżetu.

TYLKO U NAS. Lech Wałęsa o kryzysie politycznym w państwie. Zobacz nagranie w serwisie MAM ZDANIE

RadioZET.pl/PAP/strz