Morawiecki leci do USA. Chce bronić wizerunku Polski

Redakcja
31.08.2017 08:24
Mateusz Morawiecki
fot. Agencja Gazeta

Do Nowego Jorku przybył w nocy ze środy na czwartek wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Program wizyty obejmuje m.in. spotkania z amerykańskimi inwestorami i mediami gospodarczymi oraz działania na rzecz wizerunku Polski.

- Celem wizyty są zarówno spotkania z inwestorami, rozmowy w sprawie istniejących i nowych projektów inwestycyjnych, jak i spotkania z mediami i liderami opinii, a przez to kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski i polskiej gospodarki: dynamicznej, silnej, rozwijającej się w kierunku wysokich technologii i innowacji, o silnych podstawach makroekonomicznych i zdrowych finansach publicznych –- powiedział zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji w Ministerstwie Rozwoju, Stanisław Starnawski.

Zobacz także

Spotka się z dziennikarzami i inwestorami

Wśród rozmówców wicepremiera Morawieckiego z kręgu mediów specjalizujących się w gospodarce i biznesie znaleźli się m.in. przedstawiciele Bloomberga i Yahoo Finance. Z mediów politycznych na spotkaniu z Morawieckim będą się m.in. dziennikarze telewizji Fox News i Glenn Beck Radio Show.

Polski minister spotka się także z liderami opinii publicznej oraz z Polonią i przedstawicielami środowisk żydowskich. W kontekście rocznicy wybuchu II wojny światowej przewidziana jest jego wizyta w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej na Manhattanie.

- Program jest dosyć różnorodny i nie dominuje w nim jeden czynnik. Oczywiście ze względu na rolę (wicepremiera) najważniejsze są spotkania inwestorskie i z mediami gospodarczym. Celem wizyty jest też praca nad wizerunkiem gospodarczym Polski, jako kraju, który dynamicznie się rozwija, stawia na innowacje, wysokie technologie i ma stabilne finanse publiczne -– wskazał Starnawski.

Tematu wiz nie powinniśmy się spodziewać. - Ten temat nie jest dla mnie tematem pierwszorzędnym. Bardzo bym nie chciał, żeby ten najbogatszy kraj świata przyciągnął kolejny milion Polaków - powiedział kilka tygodni temu wicepremier Mateusz Morawicki.

Pomysły Morawieckiego na kolejny rok

Minister Morawiecki niedawno podzielił się swoimi pomysłami dotyczącymi Polski. Jednym z nich jest wzrost wydatków na cele społeczne. Koszta rent i emerytur wzrosną o 19 miliardów złotych, opieki zdrowotnej o 19 miliardów a programu 500+ o 25 miliardów.

Morawiecki planuje także zmiany w prawie związanym z wynajmowaniem mieszkań. Niebawem 8,5-procentowy ryczałt może obowiązywać jedynie tych, których przychody z wynajmu nie przekroczą 100 tys. złotych rocznie (8333 zł miesięcznie). Ci, którzy przekroczą ten próg będą zobowiązani do płacenia wysokich podatków – 18 lub 32 proc.

RadioZET.pl/pap/maal