Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wzrost wydatków na politykę rodzinną i zmiany w Karcie Dużej Rodziny

14.10.2017 19:01
xxx wiadomosci

Nasz rząd nie oszczędza na rodzinach, wydatki na politykę rodzinną wynoszą obecnie ponad 3 proc. PKB. Jesteśmy w czołówce państw europejskich, które inwestują w rodzinę - mówiła w sobotę w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wzrost wydatków na politykę rodzinną i zmiany w Karcie Dużej Rodziny fot. PAP

W Sejmie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja "Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji", organizowana z okazji, przypadającego 22 października, Dnia Praw Rodziny.

Szefowa resortu rodziny w swoim wystąpieniu podkreśliła, że polityka prorodzinna rządu jest polityką "międzyresortową". Wskazała m.in. na działania ministra sprawiedliwości, minister edukacji i ministra finansów, bez których - jej zdaniem - "rodzina nie byłaby postrzegana jako całość i ten program byłby programem wybiórczym".

Rafalska zapewniła, że obecne finansowanie takich programów jak 500 plus jest bezpieczne. - Nasz rząd nie oszczędza na rodzinach, wydatki na politykę rodzinną wynoszą ponad 3 proc. PKB(...). Dzisiaj jesteśmy w czołówce państw europejskich, które inwestują w rodzinę, a budżet ma się znakomicie i prowadzenie takiej polityki rodzinnej nie stanowi żadnego zagrożenia dla finansów publicznych - zapewniła.

Szefowa resoru rodziny, mówiąc o polityce rodzinnej rządu, wymieniła również program "Za Życiem", który obejmuje m.in. zapewnienie wszechstronnej opieki nad kobietą i dzieckiem w czasie ciąży i po porodzie. Dodała, że jest to też kompleksowa oferta wsparcia dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci.

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Minister przypomniała też o zmianach dot. Karty Dużej Rodziny. Od 2019 r. z Karty będą mogli korzystać także rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci.

- Jak zaczynaliśmy wprowadzać program Rodzina 500 plus, to mówiłam, że chcemy w Polsce zmienić model rodziny, który zaczął być dominujący - dwa plus jeden, na dwa plus dwa. Teraz mogę powiedzieć, że naszą ambicją jest zmiana tego modelu dwa plus dwa na dwa plus trzy, żeby w Polsce wielodzietna rodzina byłą tą rodziną, o której marzymy, od której zależy przyszłość nas wszystkich - dodała.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń