Zamknij

ZNP po rozmowie z ministrem edukacji. „Dobrze rokuje na przyszłość”

28.06.2019 14:00
ZNP po rozmowie z ministrem edukacji. „Dobrze rokuje na przyszłość”
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Dariusz Piontkowski rozmawiał dziś z przewodniczącym Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem. Minister edukacji narodowej proponuje ZNP powrót do rozmów w ramach zespołu ds. statusu zawodowego, odpowiedzialnego m.in. za wynagrodzenia nauczycieli i „odbiurokratyzowanie” tego zawodu. Szef ZNP widzi szansę na porozumienie, ale zastrzega, że ZNP pozostaje w sporze zbiorowym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister umówił się z ZNP na wspólne wznowienie prac w zespole ds. statusu. Piontkowski akcentuje głównie postulat odbiurokratyzowania pracy nauczyciela. Sprawa płac jest niemal na ukończeniu – nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, regulująca nowe progi płacowe dla nauczycieli, czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.

Powinniśmy odbiurokratyzować prace nauczyciela, dużo już ministerstwo zrobiło. Pewnie są jeszcze inne, które warto zrobić i my przyjmujemy te sugestie, które się pojawiły w raporcie. Nasi urzędnicy na pewno się temu przyjrzą. Tam, gdzie będzie to możliwe, postaramy się zlikwidować jeszcze jakąś część zapisów, które nie są konieczne, by dobrze uczyć w szkole.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji, w rozmowie z mediami

Zapewnił, że resort umówił się z ZNP, tak jak z nauczycielską „Solidarnością”, na „wznowienie prac zespołu samorządowo-związkowo-rządowego.

Zobacz także

– Ustaliliśmy wstępnie, że odbędzie się to w drugiej połowie sierpnia – przekazał Piontkowski.

Sławomir Broniarz: Rzeczowe, merytoryczne spotkanie

Zadowolony ze spotkania z ministrem był przewodniczący Sławomir Broniarz. Zaznaczył, że sporo różniło się od tych z poprzedniczką Piontkowskiego, Anną Zalewską.

Spotkanie trwało tylko 90 minut i dowodzi tego, że było bardzo merytoryczne, rzeczowe i konkretne. Nie było tutaj nadmiernej frazeologii i różnego rodzaju popisów ze strony szefa resortu, jak mieliśmy do czynienia poprzednio. To dobrze rokuje na przyszłość.

Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP

Szef ZNP wspomniał, że rozmawiano też o kwestiach płacowych.

– Podstawowym przedmiotem zainteresowania wszystkich nauczycieli jest to, jak będzie wyglądał początek nowego roku szkolnego. Nadzieje są rozbudzone, także protest, w fazie którego jesteśmy, związane były przede wszystkim z kwestiami – powiedział.

Broniarz zastrzegł też, że ZNP pozostaje w sporze zbiorowym, a strajk nauczycieli wciąż jest tylko zawieszony.

– ZNP pozostaje w sporze zbiorowym i póki co nie zachodzą żadne okoliczności, które miałyby nas z tego wycofać – powiedział Sławomir Broniarz.

RadioZET.pl/PAP