Minister infrastruktury: elektryczne hulajnogi będą traktowane jak pojazdy

30.05.2019 14:23
Minister infrastruktury: elektryczne hulajnogi będą traktowane jak pojazdy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Hulajnogi elektryczne wywołują w mieszkańcach dużych miast skrajne emocje. Rośnie liczba ich użytkowników, ale i wypadków z ich udziałem. Człowiek na hulajnodze wciąż jest traktowany jako pieszy. Wszystko ma zmienić procedowana przez rząd ustawa. „Projekt jest praktycznie gotowy” – powiedział PAP Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Hulajnoga elektryczna jest coraz częściej wybieranym środkiem transportu. Jeszcze do niedawna stanowiła gadżet-nowinkę. Dziś w dużych miastach mamy setki, jeśli nie tysiące hulajnóg, które wypożyczamy przez aplikacje. Sprawa traktowania hulajnóg elektrycznych stała się wyzwaniem dla społeczeństwa. Kontrowersje budzi sposób ich zostawiania, a zwłaszcza poruszania się za ich pomocą. Użytkownicy hulajnóg zasilanych elektrycznie w myśl obecnych przepisów powinni jeździć jedynie chodnikami. Nie ścieżkami rowerowymi, o ulicach nie wspominając.

Ministerstwo Infrastruktury: „Projekt ustawy jest już gotowy”

Nad prawną zmianą w uznawaniu hulajnóg pracuje resort infrastruktury. Minister Andrzej Adamczyk poinformował dziś media, że projekt ustawy o hulajnogach jest już niemal gotowy.

– Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu to będzie ten czas, kiedy będziemy starali się wpisać projekt ustawy do prac rządu – powiedział dziennikarzom.
Jak zaznaczył, sprawa dotyczy „urządzeń transportu, napędzanych energią elektryczną”.

To jest pojazd

minister Andrzej Adamczyk, pytany o sposób traktowania hulajnogi elektrycznej

Inną sprawą jest uznanie hulajnóg w przepisach ruchu drogowego. Tym zagadnieniem urzędnicy zajmą się oddzielnie.

– Ze względu na to, że korzystanie z tych urządzeń budzi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem, regulacje dotyczące wskazanych wyżej urządzeń będą przedmiotem odrębnej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym – mówił Szymon Huptyś, rzecznik MI.

Zobacz także

Przepisy w sprawie poruszania się na hulajnogach elektrycznych wprowadzono już w Niemczech. W połowie maja parlament przyjął przepisy pozwalające osobom powyżej 14. roku życia na poruszanie się z maksymalną prędkością 20 km/godz. po ulicach i ścieżkach rowerowych.

RadioZET.pl/PAP/