Zamknij

Poznańska Malta bez dotacji? Gliński grozi: Albo Frljić, albo pieniądze

Redakcja
05.04.2017 22:46
Gliński
fot. PAP/Leszek Szymański

- Będziemy konsekwentni: właśnie w imię wartości ważnych dla wspólnoty - mówi Piotr Gliński. Minister kultury grozi, że wycofa rządową dotację dla poznańskiego Malta Festivalu, jeśli kuratorem tegorocznej edycji pozostanie Chorwat Oliver Frijić, twórca kontrowersyjnej "Klątwy".

Gliński udzielił wywiadu prawicowemu miesięcznikowi "Wpis". W rozmowie podjęty został wątek teatralny. Minister nie tylko po raz kolejny krytycznie wypowiedział się na temat Olivera Frljicia i jego twórczości, ale zagroził również, że cofnie dofinansowanie dla tegorocznej edycji Malta Festivalu w Poznaniu, jeżeli reżyser "Klątwy" pozostanie na stanowisku kuratora.

– W mediach podano, że będziemy, jako ministerstwo, finansować Frljicia jako kuratora Malty. Mogę powiedzieć, że choć nasza umowa z Maltą jest trzyletnia, to w tym roku jej nie podpiszę, jeżeli Oliver Frljić będzie tam kuratorem - powiedział wicepremier. Zaznaczył przy tym, że sam idiom bałkański zapowiada się bardzo ciekawie, ale "bez tego pana".

"Będziemy konsekwentni"

Fundacja Malta - organizator festiwalu - otrzymała w 2015 roku 3-letnią dotację w kwocie prawie miliona złotych łącznie, jednak - jak czytamy w poznańskiej "Wyborczej" - pieniądze nie zostały przetransferowane na konto fundacji od razu, lecz są wypłacane na podstawie osobnych umów z resortem, po zaprezentowaniu propozycji i dalej szczegółowego programu imprezy.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

– Może się oczywiście podnieść krzyk. W naszych warunkach niestety każdą interwencję w obronie uczuć patriotycznych i religijnych, tradycji i szacunku dla wartości ważnych dla milionów ludzi czy w obronie podstawowych zasad współżycia społecznego ogłosić można jako zamach na wolność artysty, jako ingerencję cenzury, stalinizm, faszyzm - przyznaje szef resortu kultury

- Ale tu będziemy konsekwentni: właśnie w imię wartości ważnych dla wspólnoty – deklaruje.

Jeden z najważniejszych festiwali

Organizatorzy MF nie skomentowali słów Piotra Glińskiego. 

Odbywający się od 1991 roku w Poznaniu Malta Festival to jeden z najważniejszych festiwali w Europie. Choć jego fundamentem jest teatr, to z roku na rok zyskiwał on coraz bardziej interdyscyplinarny charakter, włączając w program wydarzenia muzyczne, filmowe, taneczne czy z zakresu sztuki współczesnej.

RadioZET.pl/poznan.wyborcza.pl/MP

C