Poznańska Malta bez dotacji? Gliński grozi: Albo Frljić, albo pieniądze

05.04.2017 22:46

- Będziemy konsekwentni: właśnie w imię wartości ważnych dla wspólnoty - mówi Piotr Gliński. Minister kultury grozi, że wycofa rządową dotację dla poznańskiego Malta Festivalu, jeśli kuratorem tegorocznej edycji pozostanie Chorwat Oliver Frijić, twórca kontrowersyjnej "Klątwy".

Gliński fot. PAP/Leszek Szymański

Gliński udzielił wywiadu prawicowemu miesięcznikowi "Wpis". W rozmowie podjęty został wątek teatralny. Minister nie tylko po raz kolejny krytycznie wypowiedział się na temat Olivera Frljicia i jego twórczości, ale zagroził również, że cofnie dofinansowanie dla tegorocznej edycji Malta Festivalu w Poznaniu, jeżeli reżyser "Klątwy" pozostanie na stanowisku kuratora.

– W mediach podano, że będziemy, jako ministerstwo, finansować Frljicia jako kuratora Malty. Mogę powiedzieć, że choć nasza umowa z Maltą jest trzyletnia, to w tym roku jej nie podpiszę, jeżeli Oliver Frljić będzie tam kuratorem - powiedział wicepremier. Zaznaczył przy tym, że sam idiom bałkański zapowiada się bardzo ciekawie, ale "bez tego pana".

"Będziemy konsekwentni"

Fundacja Malta - organizator festiwalu - otrzymała w 2015 roku 3-letnią dotację w kwocie prawie miliona złotych łącznie, jednak - jak czytamy w poznańskiej "Wyborczej" - pieniądze nie zostały przetransferowane na konto fundacji od razu, lecz są wypłacane na podstawie osobnych umów z resortem, po zaprezentowaniu propozycji i dalej szczegółowego programu imprezy.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

– Może się oczywiście podnieść krzyk. W naszych warunkach niestety każdą interwencję w obronie uczuć patriotycznych i religijnych, tradycji i szacunku dla wartości ważnych dla milionów ludzi czy w obronie podstawowych zasad współżycia społecznego ogłosić można jako zamach na wolność artysty, jako ingerencję cenzury, stalinizm, faszyzm - przyznaje szef resortu kultury

- Ale tu będziemy konsekwentni: właśnie w imię wartości ważnych dla wspólnoty – deklaruje.

Jeden z najważniejszych festiwali

Organizatorzy MF nie skomentowali słów Piotra Glińskiego. 

Odbywający się od 1991 roku w Poznaniu Malta Festival to jeden z najważniejszych festiwali w Europie. Choć jego fundamentem jest teatr, to z roku na rok zyskiwał on coraz bardziej interdyscyplinarny charakter, włączając w program wydarzenia muzyczne, filmowe, taneczne czy z zakresu sztuki współczesnej.

RadioZET.pl/poznan.wyborcza.pl/MP

Oceń