Zamknij

Minister rolnictwa o zakazie hodowli zwierząt futerkowych: jest spór, który toczy się w PiS

Redakcja
27.09.2018 08:35
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w Gościu Radia ZET
fot. Radio ZET

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, zapowiedział projekt ustawy radykalnie zaostrzającej warunki hodowli zwierząt futerkowych. Polityk dodał, że nie wie, kiedy przepisy mogą wejść w życie. W rozmowie z Beatą Lubecką Ardanowski nie ukrywa, że w przeciwieństwie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jest przeciwnikiem zakazu hodowli zwierząt futerkowych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Zwierzęta futerkowe to naturalny dział polskiego rolnictwa. Warunki utrzymania muszą być jak najlepsze, oddające ich potrzeby – podkreślił Ardanowski. Minister rolnictwa poinformował, że przygotował projekt ustawy radykalnie zaostrzającej warunki hodowli tych zwierząt. – To jest niezbędne – wyjaśnił.

Ardanowski podkreślił, że sprawa hodowli zwierząt futerkowych wywołuje spory wewnątrz partii rządzącej. On sam jest przeciwnikiem wprowadzenia zakazu.

Zobacz także

– Prezes upomniał mnie bardzo mocno w tej materii i biorę sobie bardzo jego zdanie pod uwagę, ale w tym przypadku mam inne zdanie – zaznaczył.

Podkreślił, że „utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych wynika raczej z faktu, że uznajemy, że to taka sama działalność gospodarcza, rolnicza, hodowlana, jak i każda inna”.

– Wszystkie grupy zwierząt, które na świecie człowiek hoduje, ma prawo dalej hodować i dalej je wykorzystywać, ale w stosunku do wszystkich zwierząt trzeba stosować empatię, żeby minimalizować cierpienie tych zwierząt. Nigdy się go nie wyeliminuje – powiedział Ardanowski.

Minister rolnictwa nie był w stanie odpowiedzieć, czy nowe przepisy dotyczące hodowli zwierząt futerkowych zostaną uchwalone przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Zobacz także

– Zwierzęta futerkowe to naturalny dział polskiego rolnictwa. Warunki utrzymania muszą być jak najlepsze, oddające ich potrzeby – powiedział na antenie Radia ZET.

Projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt, który jeszcze w listopadzie zeszłego roku złożyli w Sejmie posłowie PiS, zakłada m.in. zakaz hodowli i chowu zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, obowiązek oznaczania zwierząt, zakaz trzymania psów na uwięzi w sposób stały oraz kary za znęcanie się nad zwierzętami. Niedługo potem podobny w treści projekt wnieśli do Sejmu posłowie PO i Nowoczesnej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD