Zamknij

Owocowa zmowa cenowa? Minister chce to sprawdzić [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
09.07.2018 20:54
Minister rolnictwa interweniuje w sprawie owocowej zmowy cenowej
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Minister rolnictwa Jan Ardanowski chce sprawdzić, czy nie doszło do zmowy cenowej przy skupie owoców przez największych przetwórców. Właśnie w tej sprawie wyśle we wtorek wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - dowiaduje się Radio ZET.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister Rolnictwa Jan Ardanowski chce sprawdzić czy nie doszło do zmowy cenowej przy skupie owoców przez największy przetwórców. We wtorek 10 lipca w tej sprawie wyślę wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz także

Sadownicy napisali w poniedziałek list do premiera Morawickiego. Proszą o pilną interwencje. Ich zdaniem owoce takie jak wiśnie, agrest czy wcześniej truskawkę skupuje się od nich poniżej kosztów opłacalności. Twierdzą, że to prawdopodobnie "gra" ze strony zakładów przetwórczych.

"Niskie ceny owoców do przetwórstwa poczynając od maliny poprzez jabłka, wiśnie i inne owoce miękkie są niezrozumiałe i niczym nieuzasadnione. Jest to ze strony przetwórców bezzasadne wykorzystywanie przewagi nad sadownikami, którzy potrzebują pieniędzy np. na zapłacenie za rwanie" - napisał w liście do premiera Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

"Bezzwłocznie domagamy się podwyższenia cen za owoce kierowane do przetwórstwa, dla kilkudziesięciu tysięcy polskich gospodarstw jest to jedyne źródło utrzymania, a w tej chwili ich byt jest zagrożony!" - zaapelowali sadownicy do szefa rządu.

Zobacz także

Odpowiedź ministra

Jak mówi Radiu ZET minister Ardanowski wniosek do UOKiK-u to w zasadzie jedyna rzecz, jaką może zrobić, bo problem jest od lat.

Międzynarodowe firmy przetwórcze skupują owoce nie tylko w Polsce i mają pole manewru. Minister apeluje do rolników, żeby zrzeszali się w spółdzielnie, bo duży może więcej. Pod koniec lipca w resorcie rolnictwa ma odbyć się spotkanie sadowników i przetwórców.

Zobacz także

RadioZET.pl/Michał Dzienyński/PTD