Zbigniew Ziobro ma przeprosić sędzię Beatę Morawiec. Zapadł wyrok w procesie cywilnym

Redakcja
30.01.2019 14:04
Zbigniew Ziobro ma przeprosić sędzię Beatę Morawiec. Zapadł wyrok w procesie cywilnym
fot. Shutterstock

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ma przeprosić w oświadczeniu na stronie internetowej resortu byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzię Beatę Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych – orzekł w środę Sąd Okręgowy w Warszawie. Minister sprawiedliwości ma też wpłacić 12 tysięcy złotych na Fundację Dom Sędziego Seniora.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wyrok zapadł w procesie cywilnym, który sędzia Morawiec wytoczyła ministrowi sprawiedliwości. Sędzia zarzuciła Ziobrze, że ten, odwołując ją ze stanowiska w listopadzie 2017 roku, miał podać w komunikacie resortu sprawiedliwości w żaden sposób niezwiązane z nią informacje o zatrzymaniach w ramach śledztwa dotyczącego korupcji w krakowskich sądach.

Zobacz także

W uzasadnieniu wyroku sędzia Bożena Chłopecka zaznaczyła, że „minister sprawiedliwości naruszył dobra osobiste powódki poprzez nieuzasadnione twierdzenia sugerujące brak staranności w działaniach leżących jakoby w zakresie kompetencji zawodowych powódki”.

Naruszenie „godności sprawowania urzędu”

Pozew dotyczący naruszenia dóbr osobistych przez ministra sprawiedliwości sędzia Morawiec złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie w styczniu ubiegłego roku. W pozwie domagała się ustnych przeprosin ze strony ministra lub jego zastępcy oraz wpłaty 6-krotności minimalnego wynagrodzenia na Fundację Dom Sędziego Seniora.

Pełnomocnik sędzi mecenas Michał Krok mówił podczas składania pozwu, że samo zestawienie informacji w komunikacie MS „spowodowało, że wszyscy odbiorcy łączą osobę pani sędzi Morawiec ze sprawą korupcji w wymiarze sprawiedliwości, co narusza jej dobre imię i godność sprawowania urzędu”.

Zobacz także

Wyrok jest nieprawomocny. Pełnomocnik ministra sprawiedliwości mecenas Maciej Zaborowski nie wykluczył złożenia apelacji od wyroku po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

RadioZET.pl/PAP/JŚ