Ziobro zmienia prawo. Od dziś dyrektorzy sądów podlegają jemu, a nie prezesom

Redakcja
04.05.2017 08:09
Ziobro
fot. East News

Minister sprawiedliwości od dziś stał się zwierzchnikiem dyrektorów sądów - nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych właśnie weszła w życie. Oznacza to, że dyrektorzy nie podlegają już prezesowi sądu, ale bezpośrednio szefowi resortu, który może ich zarówno powołać, jak i odwołać. 

Jak przedstawia się praktyczny wymiar tych zmian? Przede wszystkim nie będzie już żadnych konkursów na stanowisko dyrektora - minister wyznaczy kandydata, mianuje go dyrektorem, a prezes sądu nie będzie mógł się temu sprzeciwić.

Dyrektorzy sądów zarządzają pracą wszystkich pracowników sądów oprócz sędziów - czyli protokolantów oraz pracowników sekretariatów. Kierują tez finansami i zamówieniami publicznymi, czyli m.in. remontami oraz zaopatrzeniem sądu. Na orzekanie dyrektor nie wpływa, ale organizuje pracę, która to orzekanie umożliwia. To podporządkowanie sądów politykom oprotestowała już opozycja, ale na nic się te protesty zdały.

W sejmie czeka już kolejny projekt zmian w sądach powszechnych, która zwiększy jeszcze zakres kompetencji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Będzie on mógł powoływać prezesów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych bez opinii zgromadzeń ogólnych tych sądów.

RadioZET.pl/AJ/MP