Zamknij

Pogarsza się sytuacja epidemiczna. W tych regionach najszybciej przybywa chorych

20.09.2021 12:16
Koronawirus w Polsce, sytuacja epidemiczna we wrześniu
fot. PAP

Sytuacja w szpitalach najgorzej wygląda w województwach lubelskim i podkarpackim. Chorzy z Covid-19 zajmują 30 proc. łóżek w szpitalach – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, zaznaczając, że wynika to z niskiego poziomu szczepień w tych regionach. Potwierdził, że w tym tygodniu przekroczymy barierę tysiąca nowych przypadków w ciągu jednej doby.

Epidemia Covid-19 w Polsce przyspiesza, ale – jak zaznaczał w poniedziałek minister zdrowia – jest to stopniowy wzrost wykrywanych zakażeń. Adam Niedzielski powiedział, że od kilku dni wskaźnik reprodukcji wirusa ("R") wynosi 1,25.

Minister zdrowia przyznał też, że rośnie odsetek dodatnich testów (dziś 2 proc.) oraz liczba zleceń na ich wykonanie ze strony lekarzy rodzinnych (POZ). – W czasie wakacji było ich niewiele, w tej chwili w skali tygodnia przekroczyliśmy ich 30 tys. Ta sytuacja wskazuje, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwowali dynamiczny wzrost zakażeń, nie mamy co liczyć na spowolnienie – mówił Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane. 4 województwa w trudnej sytuacji

Za sytuację epidemiczną odpowiada w Polsce praktycznie jeden wariant koronawirusa. – Ponad 99,4 proc. nowo diagnozowanych przypadków to wariant Delta – powiedział minister. I wskazał, gdzie jest najgorsza sytuacja epidemiczna. – Najgorszą sytuację mamy w woj. lubelskim – 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Dalej są woj. podlaskie, zachodniopomorskie, podkarpackie. W lubelskim odsetek pozytywnych testów wynosi 5 proc. – wyliczał.

Nowe obostrzenia na październik 2021?

Minister zdrowia zaznaczył, że te liczby warto zderzyć z poziomem wyszczepienia mieszkańców poszczególnych województw w Polsce. – Woj. lubelskie i podkarpackie są tymi, w których jest najmniej zaszczepionych osób – podkreślił Adam Niedzielski. Zaznaczył też, że udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach to zaledwie 0,9 procent, a w przypadku ofiar Covid-19 - 1,8 proc.

Minister zdrowia odniósł się też do kwestii możliwego wprowadzania restrykcji przeciwepidemicznych. - To nie jest czas na podejmowanie decyzji o wprowadzaniu obostrzeń - skwitował krótko, zaznaczając, że w sytuacji poniżej tysiąca nowych przypadków na dobę rząd nie podejmie żadnych kroków.

RadioZET.pl